| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > VAT w portalu aukcyjnym

VAT w portalu aukcyjnym

Jaką stawką VAT będzie opodatkowana spółka zagraniczna (np. z Czech) korzystająca z usług polskiego portalu aukcyjnego, za pośrednictwem którego sprzedaje swoje wyroby, a która nie posiada przedstawicielstwa w Polsce? Czy portal wystawi jej fakturę ze stawką VAT 0%? Czy taka sama stawka VAT będzie obowiązywać również wówczas, gdy spółka skorzysta z usług polskiego operatora telefonii komórkowej? Czy istnieje różnica w wystawianiu faktur dokumentujących te usługi na rzecz podmiotów z krajów UE i pozostałych państw?

Zakup usług zarówno polskiego portalu aukcyjnego, jak i operatora telefonii komórkowej, przez czeskiego kontrahenta będącego podatnikiem VAT, będzie opodatkowany w Czechach, według stawki właściwej dla tych usług w tym kraju.

Tak opodatkowane będą również inne usługi niematerialne, o których mowa w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, np. usługi reklamowe, usługi prawnicze czy doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego, a dla których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy. Niezależnie od tego, czy nabywcą tych usług jest czeski podatnik czy podmiot z kraju trzeciego, polski dostawca powinien wystawić na ich rzecz fakturę bez naliczania VAT. Generalną zasadą jest, że miejscem świadczenia usług jest kraj siedziby bądź prowadzenia działalności ich dostawcy. Ustawodawca przewidział w tym zakresie jednak szereg wyjątków, do których zaliczyć można np. usługi związane z nieruchomościami, usługi transportowe, czy usługi niematerialne. W przypadku tych ostatnich - do których zakwalifikować należy usługi portalu aukcyjnego (elektroniczne) czy operatora telefonii komórkowej (telekomunikacyjne) - gdy ich nabywcą jest:

• podatnik z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium Wspólnoty Europejskiej lub

• jakikolwiek inny podmiot z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium kraju trzeciego

- miejscem ich świadczenia będzie kraj, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku takiego miejsca, stały adres lub miejsce zamieszkania. W rezultacie czynność zostanie opodatkowana według stawki właściwej dla kraju nabywcy usługi. Regulacja ta ma zastosowanie do zamkniętego katalogu usług niematerialnych, które wymienione są w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT i obejmują m.in. usługi: elektroniczne i telekomunikacyjne, sprzedaży praw lub udzielania licencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, reklamy, doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego i oprogramowania, prawnicze, rachunkowo-księgowe, bankowe, finansowe i ubezpieczeniowe, oraz dostarczania (oddelegowania) personelu.

Sprzedaż tego typu usług powinna zostać udokumentowana fakturą bez naliczenia VAT i zawierać adnotację, że podatek rozlicza nabywca. Powinna posiadać wszystkie dane standardowej faktury bez podawania jednak stawki i kwoty podatku oraz kwoty brutto, gdyż dokumentuje ona czynność nieopodatkowaną w Polsce. W przypadku usług świadczonych na rzecz podmiotów spoza Wspólnoty Europejskiej faktura nie musi zawierać numeru identyfikacji podatkowej nabywcy. Reasumując, sprzedaż usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, do których zaliczyć należy usługi portalu aukcyjnego czy usługi operatora telefonii komórkowej na rzecz czeskiego podatnika będzie podlegała opodatkowaniu w Czechach, według stawki właściwej dla tych usług w tym kraju. W Polsce taka usługa będzie dokumentowana fakturą bez VAT.

Łukasz Kupryjańczyk

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.),

• § 9 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług z dnia 25 maja 2005 r. (Dz.U. nr 95, poz. 798).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »