| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy faktura z wadliwą nazwą towaru uprawnia do odliczenia VAT

Czy faktura z wadliwą nazwą towaru uprawnia do odliczenia VAT

Dokonuję zakupu drobnych towarów pakowanych zbiorczo w kartony, które na otrzymanej fakturze oznaczone są jako „pakiet” (np. pakiet mały, 1 karton), i z tego tytułu dokonuję obniżenia podatku należnego. Czy takie określenie towaru na fakturze jest prawidłowe? Jeżeli takie określenie nie jest prawidłowe, to czy będzie to skutkować zakwestionowaniem dokonanego przez spółdzielnię na podstawie takiej faktury obniżenia podatku należnego?

Należy się liczyć z tym, że właśnie tak potraktują ją organy podatkowe i w rezultacie tego zakwestionują prawo do odliczenia z niej VAT w zakresie wykazanych w niej błędnych pozycji na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4a) ustawy o VAT, uznając, że stwierdzają one czynności, które nie zostały dokonane, ponieważ przedmiotem faktycznej dostawy nie były pakiety czy kartony, lecz inne towary. Opakowania z papieru i tektury zostały sklasyfikowane w PKWiU 21.21 i mogą być one oczywiście również odrębnym przedmiotem dostawy, ale w tym przypadku tak nie było. Służyły one wyłącznie jako opakowanie sprzedawanego w nich towaru. Firma powinna zatem zwrócić się do wystawcy faktury o jej skorygowanie poprzez wystawienie faktury korygujące, gdyż tego rodzaju błędy wykluczają możliwość dokonanie korekty w formie noty korygującej wystawionej przez nabywcę.

Wydaje się, że w przedstawionej sytuacji wystawca faktury również powinien być zainteresowany jak szybszym skorygowaniem wadliwej faktury, ponieważ grożą mu konsekwencje określone art. 62 § 5 k.k.s., tj. kara grzywny za wykroczenie skarbowe, jeżeli organ kontrolujący postawi mu zarzut wadliwości tych faktur. Postawienia takiego zarzutu nie stworzy mu większych trudności, wystarczy porównać ich treść z danymi określonymi przywołaną regulacją i rzeczywistym towarem, który był przedmiotem dostawy.

• art. 88 ust. 3a pkt 4a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »