| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci usług księgowych podlega opodatkowaniu VAT

Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci usług księgowych podlega opodatkowaniu VAT

Czy można do spółki jawnej wnieść jako wkład niepieniężny usługi księgowe? Czy ten wkład podlega opodatkowaniu VAT?

Ważne!

Wkładem niepieniężnym mogą być świadczone usługi i praca oraz prawa niezbywalne, ustanowione na rzecz spółki.

Biorąc to wszystko pod uwagę, należy stwierdzić, że świadczenie usług księgowych mieści się w pojęciu wkładu niepieniężnego.

Świadczenie tych usług jako wkład niepieniężny wnoszony do spółki jawnej, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jednakże w sytuacji, kiedy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Jako moment wykonania należy traktować moment wykonania wszystkich działań i czynności składających się na daną usługę Może to być moment typowy dla danej usługi, jednakże w wielu przypadkach strony samodzielnie mogą określić pewien moment jako moment zakończenia usługi (np. poprzez zawarcie odpowiednich postanowień umownych). Usługi te mogą mieć charakter czynności jednokrotnej, ale mogą mieć także charakter usług ciągłych (np. usługa księgowa), kiedy określenie momentu wykonania usługi jest trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

W przypadku usług o charakterze ciągłym, w odniesieniu do których strony nie określiły specyficznych momentów częściowego wykonania, przyjmuje się, iż każdorazowe wystawienie faktury potwierdza częściowe wykonanie usług w danym miesiącu i rodzi obowiązek podatkowy w odniesieniu do tej części udokumentowanej wystawioną fakturą. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura taka dokumentuje pewien zamknięty etap prac (jeżeli usługę można podzielić na takie etapy), czy też odnosi się np. do wykonania prac w danym miesiącu.

Reasumując, w stosunku do wkładu niepieniężnego wnoszonego przez podatnika do spółki jawnej, polegającego na świadczeniu usług księgowych, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w ciągu 7 dni, licząc od dnia wykonania usługi. Ponadto należy stwierdzić, że świadczenie wyżej wymienionych usług będące formą wniesienia wkładu niepieniężnego należy traktować jako zwolnione z podatku od towarów i usług.

• art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz.535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1861

• art. 48 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Krystyna Dziedzic

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »