| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci usług księgowych podlega opodatkowaniu VAT

Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci usług księgowych podlega opodatkowaniu VAT

Czy można do spółki jawnej wnieść jako wkład niepieniężny usługi księgowe? Czy ten wkład podlega opodatkowaniu VAT?


RADA

Wkładem do spółki jawnej mogą być prawa, usługi, świadczenie pracy, które z punktu widzenia wspólników są dla niej przydatne. Świadczenie usług księgowych mieści się w pojęciu wkładu niepieniężnego. Wniesienie wkładu niepieniężnego podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Stosownie do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zatem warunkiem przyjęcia, iż mamy do czynienia z usługą, jest więc istnienie świadczenia (innego niż dostawa towarów), które zgodnie z art. 5 ust. 1 musi mieć charakter odpłatny, aby podlegać opodatkowaniu.

Pojęcie wkładu wspólnika nie zostało wyraźnie zdefiniowane ani w Kodeksie spółek handlowych, ani w ustawie o podatku od towarów i usług. Jednakże z treści art. 48 k.s.h. możemy wywnioskować daleko idącą swobodę co do form wnoszenia wkładu.

Zgodnie z art. 48 § 2 k.s.h., dotyczącym spółki jawnej: „Wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki”.

Przyjąć więc możemy, że wkładem do spółki jawnej mogą być prawa, usługi, świadczenie pracy, które z punktu widzenia wspólników są dla niej przydatne. Wkładem mogą być prawa rzeczowe (np. własność nieruchomości, ruchomości), prawa rzeczowe ograniczone (np. prawo użytkowania), prawa na dobrach niematerialnych itp. Wkładem do spółki jawnej może być też prawo obligacyjne (m.in. obligacje, udziały, akcje oraz prawo najmu, dzierżawy). Możliwe jest również oddanie spółce rzeczy do korzystania. Nie powinno być wątpliwości, że świadczenia na rzecz spółki (w tym te, które były dokonywane przy jej tworzeniu), a także praca (właściwie jej wyliczalna wartość), mogą być wkładem do spółki. Wkładem do spółki może być również know-how. Najczęstszą postacią wkładu są wkłady pieniężne.

Do ustalenia zdolności aportowej wkładów w spółce jawnej mają zastosowanie takie same przepisy jak do spółek kapitałowych doktryny w odniesieniu do spółek kapitałowych. Ponadto a contrario z art. 14 § 1 k.s.h. przyjąć należy, że wkładem niepieniężnym mogą być: świadczone usługi i praca oraz prawa niezbywalne, ustanowione na rzecz spółki. (Komentarz do art. 48 kodeksu spółek handlowych (Dz.U.00.94.1037), [w:] A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Tom I i II, Zakamycze, 2005, wyd. III).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK