| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Podwykonawcy usług szkoleniowych a VAT

Podwykonawcy usług szkoleniowych a VAT

Usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, również wtedy, gdy jest świadczona przez podwykonawcę, podlega zwolnieniu z VAT, jeśli z ekonomicznego punktu widzenia jest finansowana (w całości lub co najmniej w 70%) ze środków publicznych.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Zwolnienie można zastosować również wtedy, gdy wykonywane przez podwykonawcę usługi nie stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, lecz stanowią usługę (dostawę towaru) ściśle związaną z usługą podstawową i spełniają inne warunki ustawowe. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 30 maja 2014 r. (sygn. PT1/033/46/751/KCO/13/14/RD50004).

Do tej pory, mimo korzystnych dla podatników orzeczeń sądów administracyjnych, część organów podatkowych uznawała, że usługi podwykonawców, nawet gdy stanowią usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, są opodatkowane stawką 23%, gdy to zleceniodawca otrzymuje środki publiczne na szkolenie. MF w wydanej interpretacji potwierdził, że to stanowisko było błędne.

Zwolnienie dla usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego

Jedno ze zwolnień dla usług szkoleniowych jest uzależnione od tego, w jaki sposób usługi te są finansowane. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnieniem od podatku objęte są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Jednocześnie na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień zwolniono od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.


Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor Publiczny cały artykuł Podwykonawcy usług szkoleniowych mogą korzystać ze zwolnienia z VAT – stanowisko MF


Artykuł omawia najnowszą interpretację ogólną MF i jej skutki, a w szczególności:

- Zwolnienie dla usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego

- Zwolnienie dla usług wykonywanych przez podwykonawcę, które nie są usługami kształcenia zawodowego

Udział w kursach, szkoleniach i sympozjach a koszty podatkowe

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »