| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć podatek VAT naliczony, który związany jest z wydatkami na reprezentację, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu?

Od dnia 1 grudnia 2008 r. został skreślony art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynikało, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku

Z uwagi na powyższe zmiany podatek VAT naliczony związany z wydatkami na reprezentację, wyłączonymi z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale mającymi związek z czynnościami opodatkowanymi VAT, może być co do zasady odliczany od VAT należnego i nie powinien być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Przy odliczaniu podatku naliczonego należy mieć na uwadze przepisy art. 88 ustawy o VAT, w szczególności zakaz odliczania podatku VAT od zakupionych usług noclegowych i gastronomicznych.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Do 30 listopada 2008 r. VAT naliczony związany z wydatkami na reprezentację mógł być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ był to podatek, o który podatnikowi VAT nie przysługiwało obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT. Możliwość zaliczenia tego podatku do kosztów wynikała z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 ust. 1 lit. a) tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »