| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Dla usługi licencji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Za wykonaniu usługi uznaję się w tym przypadku przekazanie dokumentu umożliwiającego korzystanie z licencji. Natomiast gdy świadczący usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

Co do zasady, obowiązek podatkowy dla usług udzielania licencji lub sublicencji będzie powstawał z chwilą wykonania usługi. Jeśli jednak przed wykonaniem usługi zostanie uiszczona całość lub część należnej z tytułu wykonania usługi zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty. Ponieważ dla usług udzielania licencji lub sublicencji mogą być ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, lub też usługi te mogą być świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w związku z ich dokonaniem w danym roku mogą nie upływać terminy płatności, dla celów ustalenia ich wykonania, stosowane będą „umowne” zasady uznania danej usługi za wykonaną.

Obowiązek podatkowy w chwili przekazania licencji

Posługując się przykładem licencji udzielanej na korzystnie z programów komputerowych, należy uznać, że w związku z usługami udzielania licencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, bowiem w przypadku udzielania licencji wykonanie usługi nastąpi w momencie wykonania tej usługi. Jeżeli w celu skorzystania z licencji niezbędne są określone dokumenty (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji), wówczas moment przekazania tych dokumentów korzystającemu z licencji należy uznać za moment wykonania usługi. Tym samym obowiązek podatkowy powstanie w momencie przekazania odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z licencji.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług turystycznych

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 czerwca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-237/14-2/SJ), w której czytamy, że „momentem powstania obowiązku podatkowego w związku z usługami udzielania licencji oraz sublicencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, będzie moment wykonania tej usługi, tj. moment przekazania przez spółkę odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z przedmiotowych licencji i sublicencji (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji)”.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie samochodu

Obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania zapłaty

Natomiast, gdy przed przekazaniem dokumentów (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji) niezbędnych do korzystania z licencji oraz sublicencji, kontrahent dokona zapłaty całej kwoty odpłatności za udzielenie licencji oraz sublicencji – wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, czyli w dacie otrzymania tej zapłaty.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK