| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Dla usługi licencji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Za wykonaniu usługi uznaję się w tym przypadku przekazanie dokumentu umożliwiającego korzystanie z licencji. Natomiast gdy świadczący usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

Co do zasady, obowiązek podatkowy dla usług udzielania licencji lub sublicencji będzie powstawał z chwilą wykonania usługi. Jeśli jednak przed wykonaniem usługi zostanie uiszczona całość lub część należnej z tytułu wykonania usługi zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty. Ponieważ dla usług udzielania licencji lub sublicencji mogą być ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, lub też usługi te mogą być świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w związku z ich dokonaniem w danym roku mogą nie upływać terminy płatności, dla celów ustalenia ich wykonania, stosowane będą „umowne” zasady uznania danej usługi za wykonaną.

Obowiązek podatkowy w chwili przekazania licencji

Posługując się przykładem licencji udzielanej na korzystnie z programów komputerowych, należy uznać, że w związku z usługami udzielania licencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, bowiem w przypadku udzielania licencji wykonanie usługi nastąpi w momencie wykonania tej usługi. Jeżeli w celu skorzystania z licencji niezbędne są określone dokumenty (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji), wówczas moment przekazania tych dokumentów korzystającemu z licencji należy uznać za moment wykonania usługi. Tym samym obowiązek podatkowy powstanie w momencie przekazania odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z licencji.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług turystycznych

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 czerwca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-237/14-2/SJ), w której czytamy, że „momentem powstania obowiązku podatkowego w związku z usługami udzielania licencji oraz sublicencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, będzie moment wykonania tej usługi, tj. moment przekazania przez spółkę odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z przedmiotowych licencji i sublicencji (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji)”.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie samochodu

Obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania zapłaty

Natomiast, gdy przed przekazaniem dokumentów (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji) niezbędnych do korzystania z licencji oraz sublicencji, kontrahent dokona zapłaty całej kwoty odpłatności za udzielenie licencji oraz sublicencji – wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, czyli w dacie otrzymania tej zapłaty.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK