| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Firma wykorzystuje samochody do celów „mieszanych” oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

Z faktur za wynajem miejsc parkingowych dla klientów podatek może być odliczany w całości. Natomiast wysokość odliczenia VAT z faktur dokumentujących wynajmowanie przez Państwa służbowych miejsc parkingowych zależy od tego, czy są one przyporządkowane do konkretnych samochodów.

Od 1 kwietnia 2014 r. kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi ograniczona jest do 50%, gdy samochód jest wykorzystany do celów „mieszanych” (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Wydatki, których dotyczy to ograniczenie, określa art. 86a ust. 2 ustawy o VAT.

Wydatki związane z pojazdami samochodowymi, których dotyczy ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 50%

1) wydatki dotyczące nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF

Do usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów należy zaliczyć m.in. usługi związane z ich parkowaniem, np. usługi wynajmu miejsc parkingowych.

Chociaż z przepisów nie wynika to wprost, nie ulega wątpliwości, że ograniczenia dotyczą zakupów towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych przez dokonujących tych zakupów podatników. Uznać zatem należy, że wskazane na wstępie ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 50% nie ma zastosowania w przypadku dokonywania zakupów towarów i usług związanych z zapewnieniem miejsc parkingowych dla klientów podatników. Podatek z faktur dokumentujących usługi wynajmu miejsc parkingowych dla Państwa klientów mogą zatem Państwo odliczać w całości (w 100%).

Niekoniecznie przy tym limit 50% obowiązuje w przypadku wynajmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych. Uznać bowiem należy, że limit ten obowiązuje wyłącznie w stosunku do wydatków, które bezpośrednio można powiązać z konkretnym pojazdem samochodowym nieuprawniającym do pełnych odliczeń. W przypadku wynajmu miejsc parkingowych limit ten obowiązuje zatem tylko, jeżeli wynajmowane miejsce parkingowe jest przyporządkowane do konkretnego pojazdu samochodowego, który nie uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń. W przypadku wynajmu innych miejsc (nieprzyporządkowanych do konkretnych pojazdów samochodowych oraz przyporządkowanych do pojazdów
samochodowych uprawniających do dokonywania pełnych odliczeń) limit 50% nie obowiązuje.

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

A zatem kwota podatku naliczonego z faktur dokumentujących wynajmowanie przez Państwa służbowych miejsc parkingowych zależy od tego, czy są one przyporządkowane do samochodów wykorzystywanych do celów „mieszanych”. Jeżeli tak, limit 50% niewątpliwie obowiązuje. W przeciwnym razie z faktur za wynajem miejsc parkingowych również w tym zakresie mogą Państwo odliczać VAT w całości. Należy jednak pamiętać, że przyjęcie takiego stanowiska jest ryzykowne i może prowadzić do konfliktu z organami podatkowymi.


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »