| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, ani nie zgłosiłem go w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Zakupiłem nawigację GPS oraz CB-radio do tego samochodu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Nie, w opisanej przez Pana sytuacji kwota podatku naliczonego przy nabyciu nawigacji GPS oraz CB-radia jest ograniczona do 50%.

Kwota podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodów osobowych ograniczona jest, co do zasady, do 50% (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT). Ograniczenie to dotyczy również nabywania wyposażenia do samochodów osobowych.

Wspomniane ograniczenie odliczenia VAT naliczonego nie ma zastosowania w przypadku towarów montowanych w pojazdach samochodowych (oraz usług montażu, naprawy i konserwacji tych towarów), jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). Towarami takimi są, przykładowo, lampy „TAXI” montowane na dachach samochodów służących do świadczenia usług taksówkowych.

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

W przedstawionej w pytaniu sytuacji wskazany wyjątek nie znajduje jednak zastosowania. Ani nawigacja GPS, ani CB-radio nie zaliczają się do towarów, których przeznaczenie wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

W przypadku tych towarów ma miejsce sytuacja podobna do istniejącej w przypadku nabycia bagażnika dachowego, o czym mowa w przykładzie znajdującym się w broszurze z 1 kwietnia 2014 r. wydanej przez Ministerstwo Finansów pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF


Wyjaśnienia MF

PRZYKŁAD

Podatnik nabył bagażnik dachowy w celu zamontowania go na pojeździe wykorzystywanym do celów „mieszanych”. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu towar może być wykorzystywany również do celów prywatnych, nie można obiektywnie uznać w tym przypadku, że przeznaczenie zakupionego bagażnika obiektywnie wskazuje na wykorzystywanie go wyłącznie do działalności gospodarczej. Zatem z tytułu zakupu bagażnika dachowego podatnikowi nie przysługuje w opisanym przypadku pełne odliczenie podatku. Zważywszy, że samochód, o którym mowa w Pana pytaniu, nie jest uznawany za wykorzystywany wyłącznie do wykonywania działalności gospodarczej (świadczy o tym, między innymi, to, że nie prowadzi Pan ewidencji jego przebiegu) – kwota podatku naliczonego przy nabyciu nawigacji GPS oraz CB-radia ograniczona jest do 50%.


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK