| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie 100% VAT od paliwa do samochodu – dojazdy do pracy

Odliczenie 100% VAT od paliwa do samochodu – dojazdy do pracy

Czy można odliczyć 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa w związku z dojazdem do pracy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Podatniczka zamierza kupić nowy samochód osobowy. Samochód zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy i będzie służył do prowadzenia działalności gospodarczej. W celu odliczania 100% podatku od zakupu paliwa będzie prowadziła ewidencję przebiegu pojazdu. Czy podatniczka ma prawo odliczać 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa w związku z dojazdem do pracy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą? Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualna z 6 października 2014 r., sygn. ITPP2/443-908/14/AW, uznał, że nie może ze względu na to, iż takie użytkowanie pojazdu będzie nosiło znamiona użytkowania prywatnego.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

We wniosku o interpretację przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Od dnia 1 września 2007 r. prowadzona jest działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w zakresie usług rachunkowych. W listopadzie 2014 r. przedsiębiorca zamierza zakupić bezpośrednio z salonu nowy samochód osobowy na dane firmy. Samochód zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy i będzie służył do prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. do dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania do siedziby firmy. W celu odliczania 100% podatku od zakupu paliwa przedsiębiorca będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania, a oddalona jest o 30 km. Zgodnie z art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, samochód będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W związku z wykorzystywaniem samochodu wyłącznie do celów „firmowych” przedsiębiorca złoży do urzędu skarbowego informację VAT-26 w ciągu 7 dni od jego zakupu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia jest nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »