| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy należy się zarejestrować w podatku akcyzowym

Kiedy należy się zarejestrować w podatku akcyzowym

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych od podmiotu niemieckiego prowadzącego skład podatkowy w Niemczech w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Następnie dokonane zostanie przemieszczenie towarów na terytorium Polski, bezpośrednio do składu podatkowego. Towar zostanie sprzedany podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy na terytorium kraju.

Sprzedaż towaru może nastąpić po wprowadzeniu towaru do składu podatkowego bądź przed wprowadzeniem do składu podatkowego. Dla udokumentowania transakcji sprzedaży spółka wystawi fakturę. Dodatkowo taka faktura będzie zawierać: numer ADT, na podstawie którego przemieszczane są towary, datę jego wystawienia, miejsce przeznaczenia (adres składu podatkowego odbierającego towar). Do kopii faktury, która pozostanie w dokumentach spółki, będzie dołączona kopia karty 3 dokumentu ADT z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych przez upoważnionego pracownika szczególnego nadzoru podatkowego uczestniczącego przy odbiorze przesyłki. Czy w takiej sytuacji spółka jest się zobowiązana rejestrować dla celów rozliczeń z tytułu podatku akcyzowego?

RADA

Tak, spółka powinna dokonać rejestracji w celu rozliczenia się z tytułu podatku akcyzowego.

UZASADNIENIE

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt ww. 5 ustawy opodatkowaniu akcyzą podlegają wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowa dostawa. W związku z tym podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zobowiązany dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego, nawet w przypadku, gdy nie będzie podmiotem zobowiązanym do zapłaty tego podatku.

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dotyczy bowiem tych podmiotów, które będą dokonywały czynności, w stosunku do których może powstać obowiązek podatkowy. W rezultacie obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku akcyzowego co do zasady nie dotyczy tych dystrybutorów wyrobów akcyzowych, którzy nabywają wyroby z zapłaconą akcyzą w prawidłowej wysokości przez producentów, nabywców wewnątrzwspólnotowych lub importerów.

Brak obowiązku rejestracji dla celów podatku akcyzowego wynika z tego powodu, iż podmioty tego rodzaju zasadniczo nie dokonują czynności opodatkowanych podatkiem akcyzowym. W takim bowiem przypadku obowiązek podatkowy w akcyzie zrealizowany przez ich dostawców powoduje, że dalsze transakcje dokonywane przez dystrybutorów są neutralne z punktu widzenia podatku akcyzowego, pod warunkiem że ich dostawcy zadeklarowali i zapłacili podatek akcyzowy we właściwej wysokości.

• art. 4 ust. 1 pkt 5, art. 14 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 666

Ewa Michalak

ekspert w zakresie akcyzy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »