| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Sposób kwartalnego rozliczenia jest uzależniony od statusu podatnika. Jeśli podmiot jest małym podatnikiem VAT według ustawy o VAT, wówczas może on kwartalnie rozliczać VAT metodą kasową na podstawie deklaracji VAT-7K. Mały podatnik może również składać deklaracje kwartalne VAT-7K, nie wybrawszy metody kasowej, rozliczając VAT kwartalnie na zasadach ogólnych.

Artykuł pochodzi z

Podatnik, który nie spełnia warunków do uznania za małego podatnika, także może przyjąć kwartał za okres rozliczeniowy. Wówczas rozlicza VAT na zasadach ogólnych na podstawie kwartalnej deklaracji VAT-7D, ale płaci za dwa pierwsze miesiące kwartału zaliczki na podatek.

Podatnik, decydując się na kwartalne rozliczanie VAT, nie musi czekać ze stosowaniem wybranej metody do nowego roku podatkowego. Może rozpocząć rozliczanie podatku za okresy kwartalne w trakcie roku podatkowego od dowolnego jego kwartału. Warunkiem jest terminowe zawiadomienie o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego.

Wybór metody kwartalnej jest dla podatnika dobrowolny, wobec czego może być oparty np. na korzyściach podatkowych wynikających z tego wyboru. Ograniczeniem w stosowaniu danej kwartalnej metody rozliczania VAT może być jedynie brak statusu małego podatnika.

Aby podatnik mógł korzystać z rozliczania podatku na podstawie deklaracji VAT-7K, tj. metodą kasową lub za okresy kwartalne, musi posiadać status małego podatnika, który jest uzależniony od wysokości uzyskanych obrotów brutto.

Podane limity przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Kurs z 1 października 2014 r. został ogłoszony w tabeli 190/A/NBP/2012 i wyniósł 1 EUR = 4,1792 zł. Otrzymany wynik zaokrągla się do 1000 zł. W związku z tak dokonanym przeliczeniem limit uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika obowiązujący na 2015 r. wynosi 5 015 000 zł (1 200 000 euro x 4,1792 zł).

Mały podatnik VAT w 2015 r.

Natomiast dla podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców i innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze (z wyjątkiem komisu) limit uprawniający do korzystania z uprawnień przysługujących małemu podatnikowi wynosi 188 000 zł (45 000 euro x 4,1792 zł).

Powstaje pytanie, jaki obrót wpływa na ustalenie statusu małego podatnika. W definicji małego podatnika ustawodawca określa, że wliczamy obrót z tytułu sprzedaży. Z kolei definicję sprzedaży określa art. 2 pkt 22 ustawy o VAT. Ustawodawca zdefiniował sprzedaż jako:

● odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju,

● odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

● eksport towarów oraz

● wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK