| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym zwolnione z VAT

Usługi związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym zwolnione z VAT

Stowarzyszenie, prowadzące działalność związaną ze sportem i nienastawione na zysk, może być zwolnione z podatku VAT. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, uchylający interpretację Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, na podstawie którego dotychczas z podatku VAT zwolnione były jedynie podmioty będące klubami sportowymi, a nie np. stowarzyszeniami.

Chodzi o wyrok NSA z dnia 13 marca 2014 r., sygn. I FSK 585/13

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła sporu, który toczył się między wschodnią szkołą sztuk walk tai-chi a Izbą Skarbową w Warszawie. Prowadzący szkołę sztuk walki, powołując się na art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT uznali, że skoro ich działalność związana jest z rozwojem i rozpowszechnianiem sportu, mogą być zwolnieni z podatku. Tak bowiem wynika z przepisów ustawy, na podstawie których usługi sportowe, nienastawione na zysk, świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń, zwolnione są z podatku VAT.

Szkoła tai-chi powołała się przy tym, że jak stowarzyszenie jest osobą prawną, a w zakres ich usług ma na celu poprawę i rozwój zdrowia, stosując chińską filozofię sportową.

Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Innego zdania był Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który powołując się na ustawę o sporcie (Dz.U. z 2010 r., nr 127, poz. 857 z późn. zm.) uznał, iż skoro stowarzyszenie nie jest związkiem ani klubem sportowym, to nie może zostać zwolnione z VAT-u. Interpretację uchylił WSA, twierdząc, że na podstawie ustawy o sporcie, na zwolnienie liczyć może wyłącznie stowarzyszenie tworzące związek sportowy określonych klubów sportowych.

Stowarzyszeniu - po złożeniu skargi kasacyjnej - rację przyznał Naczelny Sąd Administracyjny, powołując się na unijną dyrektywę (art. 132 ust. 1 lit. m dyrektywy 2006/112/WE). "Z unijnej regulacji wynika, że zwolnione z VAT jest świadczenie niektórych usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym, przez organizacje nienastawione na osiąganie zysku na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym. Dyrektywa nie wprowadza więc takiego ograniczenia podmiotowego, jakie przyjął minister finansów i sąd I instancji" - stwierdził sędzia NSA, Arkadiusz Cudak.

NSA uznał, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w związku z art. 132 ust. 1 lit. m Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L nr 347 poz. 1 ze zm.) należy tak interpretować, że zwolnieniem od podatku określonym w tej normie objęte są nie tylko usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, ale również tego typu usługi świadczone przez inne podmioty nie nastawione na osiąganie zysku. Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT, które jest dosłownym wręcz odwzorowaniem art. 132 ust. 1 lit. f dyrektywy 112, nie dotyczy usług świadczonych na rzecz ostatecznych konsumentów.

Mały podatnik VAT w 2015 r.

Naczelny Sąd Administracyjny powołał się przy tym na wyrok TSUE z 21 lutego 2013 r. (w sprawie C-18/12). Orzeczenie odniosło się do tego, że z podatku VAT zwolnione może być miasto, które mimo, iż formalnie nie prowadzi żadnej działalności sportowej, to poprzez udostępnianie aqua parku, świadczy usługę ściśle związaną ze sportem.

autor.: Michał Bartkiewicz


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK