| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT z tytułu wydatków na realizację "Małych projektów"

Odliczenie VAT z tytułu wydatków na realizację "Małych projektów"

Prowadząc operację w ramach tzw. "Małych projektów" można odliczać podatek VAT od wydatków poniesionych na jej realizację - tak stwierdził w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wniosek o interpretację przepisów dotyczył możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych w związku z realizacją zadania "Integracja międzypokoleniowa poprzez sport". O odpowiedź wystąpiła organizacja pozarządowa, które statutowym celem jest m.in. "Organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży na terenie gminy".

Powołując się na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 8 lipca 2008 r. ze zm. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. z dnia 31 lipca 2008 r.), organizacja pozarządowa może być beneficjentem i ubiegać się o pomoc na operacje tzw. Małych projektów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 1 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgodnie z § 4 pkt 3 ppkt 1 ww. rozporządzenia do kosztów kwalifikowalnych Małych projektów zalicza się również podatek od towarów i usług (VAT), w przypadku gdy wnioskodawca nie może tego podatku odzyskać z instytucji skarbowej. Wnioskodawca prowadzi działalność mieszącą się w kategorii "Zasadnicze Szkoły Zawodowe 85.32.B".

Czy podpisanie aneksu do umowy powoduje obowiązek wystawienia faktur korygującej

Przedmiotem działania w ramach Małych projektów jest propagowanie zdrowego stylu życia i integracja międzypokoleniowa poprzez cykl wydarzeń sportowych. Wszystkie planowane działania w ramach tego projektu są nieodpłatne, więc nie będą generować przychodów. Zainteresowany nie jest podatnikiem VAT i nie składa deklaracji do organu podatkowego VAT-7. Przy składaniu wniosku o dofinansowanie ww. zadania, zainteresowany złożył deklarację o braku możliwości odzyskania podatku VAT w trakcie jego realizacji, w związku z czym stanowi on koszt kwalifikowalny objęty dofinansowaniem. Pytanie brzmiało, "czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT dla wydatków ponoszonych w związku z realizacją operacji w ramach Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju na tzw. Małe projekty przez zainteresowanego?".

Według wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji brak jest związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, zatem nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Realizacja opisanych zadań w ramach Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju nie jest związana z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »