| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT z tytułu wydatków na realizację "Małych projektów"

Odliczenie VAT z tytułu wydatków na realizację "Małych projektów"

Prowadząc operację w ramach tzw. "Małych projektów" można odliczać podatek VAT od wydatków poniesionych na jej realizację - tak stwierdził w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wniosek o interpretację przepisów dotyczył możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych w związku z realizacją zadania "Integracja międzypokoleniowa poprzez sport". O odpowiedź wystąpiła organizacja pozarządowa, które statutowym celem jest m.in. "Organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży na terenie gminy".

Powołując się na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 8 lipca 2008 r. ze zm. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. z dnia 31 lipca 2008 r.), organizacja pozarządowa może być beneficjentem i ubiegać się o pomoc na operacje tzw. Małych projektów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 1 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgodnie z § 4 pkt 3 ppkt 1 ww. rozporządzenia do kosztów kwalifikowalnych Małych projektów zalicza się również podatek od towarów i usług (VAT), w przypadku gdy wnioskodawca nie może tego podatku odzyskać z instytucji skarbowej. Wnioskodawca prowadzi działalność mieszącą się w kategorii "Zasadnicze Szkoły Zawodowe 85.32.B".

Czy podpisanie aneksu do umowy powoduje obowiązek wystawienia faktur korygującej

Przedmiotem działania w ramach Małych projektów jest propagowanie zdrowego stylu życia i integracja międzypokoleniowa poprzez cykl wydarzeń sportowych. Wszystkie planowane działania w ramach tego projektu są nieodpłatne, więc nie będą generować przychodów. Zainteresowany nie jest podatnikiem VAT i nie składa deklaracji do organu podatkowego VAT-7. Przy składaniu wniosku o dofinansowanie ww. zadania, zainteresowany złożył deklarację o braku możliwości odzyskania podatku VAT w trakcie jego realizacji, w związku z czym stanowi on koszt kwalifikowalny objęty dofinansowaniem. Pytanie brzmiało, "czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT dla wydatków ponoszonych w związku z realizacją operacji w ramach Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju na tzw. Małe projekty przez zainteresowanego?".

Według wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji brak jest związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, zatem nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Realizacja opisanych zadań w ramach Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju nie jest związana z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK