| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy błędna nazwa nabywcy na fakturze wymaga korekty

Czy błędna nazwa nabywcy na fakturze wymaga korekty

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę zakład produkcyjny. Ostatnio w fakturze zakupu towaru została zamieniona kolejność nazwy naszego zakładu. Zamiast Zakład Odlewniczy METAL jest METAL Zakład Odlewniczy. Czy jest to błąd, który sprzedawca powinien poprawić?


RADA

W opisanym przypadku nie ma obowiązku dokonania korekty błędu. Organy podatkowe nie powinny kwestionować odliczenia podatku naliczonego z faktury z takim błędem (i w praktyce tego nie robią). Z faktury bowiem jasno wynika, kto nabył towar - znajduje się tam pełna nazwa podatnika. W przypadku gdy błędna nazwa budzi wątpliwości co do tożsamości nabywcy, błąd może skorygować zarówno sprzedawca, wystawiając fakturę korygującą, jak i sam nabywca, wystawiając notę korygującą. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Poprawnie wystawiona faktura VAT stanowi podstawę do odliczenia VAT naliczonego. Powinna zatem zawierać między innymi imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Oznacza to, że nazwa podatnika - nabywcy powinna znaleźć się na fakturze (aby było w ogóle wiadomo, że to on zakupił towar i że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury) i powinna być ona prawidłowa.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nabywca otrzymał fakturę z błędnie wpisaną nazwą, czyli fakturę z błędem. Organy podatkowe nie powinny jednak kwestionować odliczenia podatku naliczonego z faktury z takim błędem (i w praktyce tego nie robią). Tak naprawdę cała nazwa nabywcy jest na fakturze, a jedynie została zamieniona kolejność słów nazwy podatnika. Z faktury jasno wynika, kto nabył towar - znajduje się tam pełna nazwa podatnika.

Jedynie w przypadku gdy błąd w nazwie nabywcy może budzić wątpliwości co do tożsamości nabywcy i co do jego prawa do odliczenia VAT, należy taką fakturę skorygować.

W przepisach VAT zasadą jest, że błędy na fakturach mogą być poprawiane:

• przez sprzedawcę poprzez wystawienie faktury korygującej albo

• przez nabywcę poprzez wystawienie noty korygującej (notą korygującą nie mogą być poprawiane wartości, kwoty i stawki podatku wykazane na fakturze, czyli elementy faktury wymienione w § 9 ust. 1 pkt 5-12 rozporządzenia w sprawie faktur).

Sprzedawca wystawiając fakturę korygującą, może poprawić wszystkie błędy, które wystąpiły na fakturze pierwotnej, w tym błąd w oznaczeniu (nazwie) nabywcy. Jednak w przypadku niektórych błędów sam nabywca może dokonać korekty, wystawiając notę korygującą. Taka możliwość występuje m.in., gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę zawierającą pomyłkę dotyczącą jakiekolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą lub z oznaczeniem towaru lub usługi (§ 18 rozporządzenia „w sprawie faktur”).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »