| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów

W wyniku zmian w VAT, obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., nie ma szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego przy eksporcie towarów. Powstaje więc, co do zasady, z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. z chwilą przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel i nie ma tu znaczenia moment wystawienia faktury.

Wszystko obecnie zależy na jakich warunkach była dokonywana dostawa eksportowa, kto odpowiadał za transport tych towarów i kiedy na nabywcę przeszło ryzyko związane z tymi towarami.

W pierwszej kolejności należy więc ustalić warunki dostawy tzn. kiedy na nabywcę przechodzą korzyści i ciężary związane z towarem oraz ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 października 2014 r., ILPP1/443-572/14-4/AW czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 października 2014 r., ITPP2/443-876/14/EK).

Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów

Jeśli np. dostawa jest realizowana na warunkach z grupy D (np. DAP), to wówczas dostawę będzie można uznać za wykonaną dopiero po dostarczeniu towarów w umówione miejsce. O ile wiec dostawa), ma nastąpić w miesiącu lutym 2015 r., na warunkach DAP, to w tym właśnie miesiącu najprawdopodobniej powstanie obowiązek podatkowy, o ile wcześniej nie nastąpi zapłata. Data komunikatu eksportowego celnego IE 599 nie ma tu znaczenia, chyba że z warunków dostawy wynika coś innego.

O ile z kolei dostawa była realizowana na warunkach, z których wynikało, że ryzyka związane z towarem przechodzą na nabywcę już z chwilą wydania towarów z magazynu dostawcy (EXW), bądź z chwilą powierzenia ich przewoźnikowi (CPT), wówczas – jeśli te zdarzenia miały miejsce w styczniu 2015 r. – i nie było wcześniej zapłaty, w styczniu powstał obowiązek podatkowy.

Polecamy: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF

Jeżeli strony nie ustaliły kiedy dochodzi do przejścia na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru (nie ustaliły warunków dostawy, co eksporcie praktycznie się nie zdarza lub nie powinno mieć miejsca), przyjmuje się że w takich przypadkach, do faktycznego zrealizowania dostawy dochodzi już z chwilą wydania towarów z magazynu, ewentualnie wydanie przewoźnikowi - EXW lub CPT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 września 2014 r., IPPP3/443-575/14-4/JF czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 października 2014 r., IPTPP1/443-548/14-4/MW).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »