| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy opłata targowa podlega VAT

Czy opłata targowa podlega VAT

Czy urząd gminy jest zobowiązany do naliczania VAT od pobieranych opłat targowych? Opłata jest pobierana przez inkasentów.


RADA

Opłata targowa oraz jej pobór nie podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowaniu VAT podlegają jednak usługi poboru opłaty targowej świadczone przez inkasentów tej opłaty na podstawie umowy zawartej z gminą. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sprzedaż na targowiskach podlega opłacie targowej (art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Opłata taka oraz jej pobór nie podlegają, co do zasady, opodatkowaniu VAT.

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w piśmie z 24 stycznia 2005 r. (nr PP-1/005/2857/04): „W przypadku gdy należność (opłata) ma charakter należności publicznoprawnej stanowiącej dochód publiczny, pobieranej na podstawie i w wysokości określonej przepisami prawa przez upoważniony organ władzy publicznej realizujący zadania publiczne, to w zakresie poboru tej należności (opłaty) organ władzy publicznej i urząd obsługujący ten organ nie jest podatnikiem podatku VAT. W związku z tym, iż opłata targowa stanowi źródło dochodów własnych gminy (art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - Dz.U. Nr 203, poz. 1966), nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.

Opodatkowaniu VAT podlega natomiast usługa świadczona przez podmiot pobierający opłatę targową na podstawie umowy zawartej z gminą.

Jak czytamy w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Garwolinie z 16 sierpnia 2004 r. (nr US-4/PP/443-16/04): „Działalność polegająca na pobieraniu opłaty targowej na zlecenie sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 74.87.12-00.00 >Usługi świadczone przez agencje inkasa< (poprzednio PKWiU 74.84.12-00.00 >Usługi świadczone przez agencje inkasa<) jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Podstawę opodatkowania (...) stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, zmniejszona o kwotę podatku - art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy”.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1828

• art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »