| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Wykup i sprzedaż samochodu będącego przedmiotem leasingu

Wykup i sprzedaż samochodu będącego przedmiotem leasingu

Od lutego 2005 r. użytkuję w ramach umowy leasingu samochód ciężarowy (umowa leasingu operacyjnego). Samochód ten w dacie zawarcia umowy był traktowany jako uprawniający do odliczania całości VAT, natomiast po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. takiej możliwości nie daje. W związku z powyższym zarejestrowałam umowę leasingu w urzędzie skarbowym i odliczałam VAT w całości. W chwili obecnej, zgodnie z możliwością wynikającą z umowy, dokonałam wykupu tego samochodu. Czy ze względu na fakt rejestracji umowy leasingu mogę odliczyć w całości również VAT od faktury za wykup samochodu? Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku ewentualnej sprzedaży tego samochodu?


RADA

Rejestracja umowy leasingu daje możliwość odliczania VAT na „starych” zasadach wyłącznie w odniesieniu do opłat wynikających z samej umowy. Sprzedaż samochodu, od którego odliczono jedynie część kwoty VAT, może być zwolniona z opodatkowania VAT, jeśli samochód jest towarem używanym.

UZASADNIENIE

Zarejestrowanie umowy leasingowej w urzędach skarbowych rzeczywiście było koniecznością dla odliczania całości VAT wynikającego z rat leasingowych dotyczących samochodów, które na skutek zmiany ustawowej definicji (dokonanej z dniem 22 sierpnia 2005 r.) przestały być uznawane za samochody ciężarowe (spełniające ustawowy wymóg), a stały się samochodami osobowymi. Ważne jednak, że rejestracja umowy dawała możliwość odliczania VAT na „starych” zasadach wyłącznie od opłat wynikających z samej umowy leasingowej, a więc de facto rat leasingowych.

Możliwość ta nie dotyczy natomiast samego wykupu przedmiotu leasingu. W takim bowiem przypadku mamy do czynienia z nową czynnością prawną (kupnem/sprzedażą), która, choć wynika pośrednio z treści umowy leasingowej, jednak „sama w sobie” pozostaje czynnością odrębną.

W rezultacie wykupując samochód z leasingu, który na moment wykupu nie spełnia definicji samochodu ciężarowego, możemy odliczyć 60% kwoty VAT wynikającej z faktury wykupowej, nie więcej jednak niż 6000 zł.

W przypadku sprzedaży takiego samochodu zastosowanie właściwej stawki podatkowej uzależnione jest okresu użytkowania samochodu.

Wynika to bezpośrednio z treści § 8 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się z VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach przewidzianych w art. 86 ust. 3-5 (a więc 60%, nie więcej niż 6000 zł), pod warunkiem że pojazdy te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT (okres używania towaru wyniósł co najmniej pół roku).

Jeśli zatem samochód był użytkowany przez co najmniej 6 miesięcy (wliczając w to okres umowy leasingu), a przy jego wykupie przysługiwało prawo do odliczenia jedynie 60% kwoty VAT, wówczas można zastosować zwolnienie z tego podatku.

Niejako na marginesie pragnę dodać, iż niektóre komentarze wskazują, że okres używania samochodu należy liczyć z uwzględnieniem czasu, kiedy był on jeszcze leasingowany. Także większość organów podatkowych uznaje, że okres ten należy wliczyć.

art. 86 ust. 3-5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

§ 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1861

Michał T. Piotrowski

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Matusiak

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »