| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Wielkanocne prezenty dla pracowników – jak uniknąć zapłaty VAT?

Wielkanocne prezenty dla pracowników – jak uniknąć zapłaty VAT?

Od prezentów dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych co do zasady przedsiębiorca zapłaci podatek VAT. O ile jednak w przypadku wręczenia pracownikowi czekoladowego zająca przedsiębiorca może uniknąć konieczności zapłaty VAT-u, o tyle zapłaci go na pewno, jeśli zdecyduje się dać np. vouchery do teatru. W ogóle natomiast nie opłaca się obdarowywać pracowników perfumami, bo obecnie wiąże się to z zakupem… kasy fiskalnej.

Perfumy dla pracowników nieopłacalne

Niestety, obowiązujące od tego roku przepisy dotyczące obowiązku korzystania z kasy fiskalnej w obrocie z osobami fizycznymi powodują, że przedsiębiorca wręczający pracownikom z okazji Świąt Wielkanocnych perfumy może nieświadomie wpisać się na listę tych, którzy muszą posiadać kasy.

Koniec 2014 r. oznaczał wygaśnięcie rozporządzenia ministra finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe, obowiązujące od 2015 r. rozporządzenie z 4 listopada 2014 r. poszerzyło zbiór przypadków, w których przedsiębiorca już po pierwszej transakcji z osobą fizyczną musi kupić kasę (zgodnie z pierwotnym założeniem o stopniowym wprowadzaniu kas we wszystkich przypadkach obrotu z osobami fizycznymi). I tak od tego roku kasę fiskalną musi mieć przedsiębiorca, który odpłatnie lub nieodpłatnie przekaże choćby jednej osobie fizycznej perfumy i wody toaletowe, o czym czytamy w §4 pkt 1 lit. o. ww. rozporządzenia.

Jak rozliczyć sprzedaż bonu podarunkowego

Co do zasady, zgodnie z poz. 35 załącznika do rozporządzenia, zwolniona z obowiązku ewidencjonowania jest dostawa towarów i świadczenie usług na rzecz swoich pracowników. Niestety nie ma to zastosowania w przypadku dostawy na rzecz pracowników towarów wymienionych w §4 pkt 1 lit. m-o, tj:

m)          wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU,

n)           wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,

o)           perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

Katarzyna Miazek, Adam Bujalski

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »