| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przedstawicielstwo banku zagranicznego może odliczać VAT

Czy przedstawicielstwo banku zagranicznego może odliczać VAT

Czy przedstawicielstwo (nie oddział) banku zagranicznego w Polsce (wpisane do rejestru przedstawicielstw banków zagranicznych w NBP, wpisane do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, posiadające NIP i REGON) ma prawo odliczać w Polsce VAT? Przedstawicielstwa nie osiągają w Polsce przychodów, są finansowe przez banki matki, a przedmiotem ich działalności jest promowanie usług banku matki, marketing.


RADA

Przedstawicielstwo nie ma możliwości obniżenia podatku należnego, gdyż taki w ogóle nie występuje, a tym samym podstawowe przesłanki warunkujące możliwość odliczania VAT pozostają niespełnione.

UZASADNIENIE

Możliwość odliczania VAT wymaga spełnienia kilku podstawowych kryteriów. Po pierwsze, posługując się nomenklaturą ustawową w sposób precyzyjny, podatnik ma prawo nie tyle do odliczenia VAT, co do „obniżenia podatku należnego o podatek naliczony”. Dodatkowo możliwość takiego obniżenia dotyczy przypadków, kiedy nabywane towary i usługi służą w całości lub choćby częściowo działalności opodatkowanej na terytorium kraju (ściślej - sprzedaży, która uprawnia do takiego odliczenia).

Z treści pytania wynika, iż owe przedstawicielstwo nie uzyskuje na terytorium Polski żadnych przychodów, a w rezultacie - jak sądzę - nie generuje także żadnego podatku należnego.

W konsekwencji przedstawicielstwo nie ma możliwości „obniżenia podatku należnego”, gdyż taki w ogóle nie występuje, a tym samym podstawowe przesłanki warunkujące możliwość odliczania VAT pozostają niespełnione.

W tym zakresie warto także przytoczyć zasadę wynikającą z treści art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwoty podatku naliczonego mogą być jedynie przeniesione na kolejny okres rozliczeniowy. Rozliczenie tej kwoty może nastąpić dopiero pod warunkiem wykonania przez podatnika czynności opodatkowanych.

Na marginesie pragnę dodać, iż w kontekście opisanej w treści pytania działalności przedstawicielstwa właściwie nieuzasadniona jest w ogóle rejestracja tego przedstawicielstwa jako podatnika VAT. Obowiązek ten (względnie prawo) zasadniczo obejmuje podmioty, które zamierzają wykonywać czynności w sposób bezpośrednio generujący przychody i podatek należny (sprzedaż), co w przedmiotowym przypadku nie ma miejsca.

• art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Michał Piotrowski

konsultant podatkowy w spółce PKF Consult

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »