| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sprzedaż używanego samochodu można zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Czy sprzedaż używanego samochodu można zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Sześć lat temu kupiliśmy samochód osobowy na umowę kupna-sprzedaży. Teraz go sprzedajemy. Jest w pełni umorzony. Czy ewidencjonować tę sprzedaż w kasie fiskalnej ze stawką zwolnioną? Cały obrót jest ewidencjonowany w kasie.

Nie oznacza to jednak, że przyjęta przez Państwa firmę zasada wyklucza możliwość udokumentowania sprzedaży samochodu mającego status towaru używanego korzystającego ze zwolnienia z VAT wyłącznie fakturą VAT i zaewidencjonowania jej poza kasą fiskalną. Jest to również możliwe, pod warunkiem jednak, że jego sprzedaż jest realizowana na rzecz podmiotu gospodarczego, a nie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Firma ma zatem, w pewnym zakresie, dowolność sposobu jej zaewidencjonowania.

Przykład

Załóżmy, że nabywcą samochodu jest spółka cywilna mająca status czynnego podatnika VAT. Firma może zaewidencjonować tę sprzedaż w kasie fiskalnej jako zwolnioną z VAT, a następnie udokumentować ją fakturą VAT. Aby nie dopuścić do podwójnego opodatkowania tej samej sprzedaży, należy do kopii wystawionej faktury dołączyć oryginał paragonu fiskalnego przeznaczonego dla nabywcy. Nie jest to konieczne wówczas, gdy faktura drukowana jest bezpośrednio przez kasę rejestrującą. Wystawionej faktury nie należy wówczas ujmować w odrębnej ewidencji poza kasą fiskalną. Firma może również udokumentować sprzedaż samochodu wyłącznie fakturą VAT i zaewidencjonować ją w rejestrze sprzedaży (prowadzonym poza kasą fiskalną), i następnie na jej podstawie uwzględnić obrót w deklaracji VAT łącznie z obrotem miesięcznego obrotu z kasy fiskalnej.

Jeżeli natomiast nabywcą samochodu jest osoba fizyczna, Państwa firma ma obowiązek zaewidencjonowania tej sprzedaży w kasie fiskalnej zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy. Na żądanie nabywcy ma również obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej tę sprzedaż. Do kopii faktury powinna dołączyć wówczas oryginał paragonu. Udokumentowanie sprzedaży fakturą VAT nie zwalnia w tym przypadku Państwa firmy z obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej.

• art. 109 ust. 4, art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 11 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »