| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczanie VAT od paliw do pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych"

Odliczanie VAT od paliw do pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych"

Czy można odliczyć VAT z tytułu nabycia przed 1 lipca 2015 r. paliwa, a udokumentowanego fakturą wystawioną 1 lipca br. lub po tej dacie? Chodzi o paliwo przeznaczone do samochodów osobowych oraz małych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów „mieszanych", czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych.

1 lipca 2015 r. wygasa, wprowadzony art. 12 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw[1], całkowity zakaz odliczania podatku VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych"[2].

Do dnia 30 czerwca 2015 r. zastosowanie miał bowiem całkowity zakaz odliczenia podatku od nabywanych paliw wy­korzystywanych do napędu wykorzystywa­nych do celów „mieszanych”:

▪ samochodów osobowych;

▪ pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

– 1 – jeśli dopuszczalna ładow­ność jest mniejsza niż 425 kg,

– 2 – jeżeli dopuszczalna ładow­ność jest mniejsza niż 493 kg,

– 3 lub więcej – jeśli dopuszczal­na ładowność jest mniejsza niż 500 kg[3].

Jakie zmiany od 1 lipca 2015 r. czekają podatników w rozliczaniu ulgi na złe długi

Od 1 lipca 2015 r. podatek z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie zaś odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych", czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług[4]. Z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych" przysługiwało będzie prawo do odliczenia 50% VAT.

W związku z likwidacją Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w sytuacji takiej zmiany przepisów[5] prawo do odliczenia należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy paliwa. Jeżeli zatem zakup paliwa dokonany został do końca czerwca 2015 r., to - bez względu na fakt, że faktura została wystawiona np. 2 lipca 2015 r. - prawo do odliczenia podatku w omawianym przypadku nie będzie przysługiwało. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu opisanej czynności powstał bowiem przed 1 lipca 2015 r., zatem prawo do odliczenia należy też oceniać według stanu prawnego obowiązującego przed 1 lipca br. Moment wystawienia faktury nie ma znaczenia dla ustalenia prawa do odliczenia, otrzymanie faktury ma jedynie znaczenie dla momentu zrealizowania prawa do odliczenia.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Dostawa paliwa wykorzystywanego przez nabywcę do napędu ww. pojazdów nie może być zasadniczo uznana, w świetle przepisów o VAT, za dostawę towarów o charakterze ciągłym.

Tak jak w przypadku innych wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – warunkiem odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa jest zgodność tego zakupu ze stanem rzeczywistym, tzn. zasadniczo ilość zakupionego paliwa powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu pojazdu „firmowego". Kwestia rzeczywistego wykorzystywania paliwa do napędu pojazdów „firmowych", zwłaszcza nabywanego po 1 lipca br., będzie przedmiotem działań kontrolnych prowadzonych przez właściwe organy - straszy resort.

A. Jeleńska

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

__________________________

[1] Dz.U. poz. 312.

[2] W przypadku nabycia paliw silniko­wych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu „pojaz­dów samochodowych” (w tym także samochodów osobowych) wykorzy­stywanych wyłącznie do działalności gospodarczej – obowiązują już od ponad roku zasady ogólne odliczania VAT, tzn. w odniesie­niu do nich przysługuje pełne prawo do odliczenia, przy spełnieniu warun­ków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

[3] Przy zakupie paliwa przezna­czonego do napędu „pojazdów samochodowych” innych niż wymienione wykorzystywanych do celów „mieszanych” podatnikowi już od ponad roku przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego.

[4] Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.

[5] Podobnie w razie zmiany wykorzystywania pojazdów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »