| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi menedżerskie nie podlegają opodatkowaniu VAT

Usługi menedżerskie nie podlegają opodatkowaniu VAT

Jeżeli podatnik nie wykonuje swojej działalności w swoim imieniu i na własny rachunek, ale w imieniu zarządzanej spółki, to czynności świadczone przez niego na podstawie kontraktu menedżerskiego nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Działanie członka zarządu w spółce nie mieści się w definicji działalności gospodarczej. Nie spełnia bowiem warunku samodzielności – stwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Interpretacja jest zbieżna z niedawną uchwałą Sądu Najwyższego – z 17 czerwca 2015 r. (sygn. akt III UZP 2/15), dotyczącą oskładkowania kontraktów menadżerskich. SN stwierdził w niej, że członkowie zarządów spółek kapitałowych podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktów menedżerskich, czyli z tytułu świadczenia usług, a nie prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Podobny problem dotyczy przepisów podatkowych. Z pytaniem do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wystąpił podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł kontrakt menedżerski ze spółką prawa handlowego. Wskazywał, że na jego podstawie sprawuje funkcję członka zarządu: reprezentuje spółkę oraz prowadzi jej sprawy. Ponadto – jak twierdził – ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności wykonywane w ramach powierzonych mu obowiązków.

Z tego powodu podatnik był przekonany, że jego kontrakt podlega opodatkowaniu VAT. Skoro bowiem on sam, jako menedżer, ponosi ryzyko prowadzenia spraw spółki, to tym samym wykonuje są samodzielnie prowadzoną działalnością gospodarczą. Powołał się przy tym na interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 czerwca 2012 r. (nr IPPP2/443-213/12-4/IG).

Jak organy podatkowe sprawdzają zasadność zwrotu VAT

Nie zgodził się z nim dyrektor IS w Łodzi. Stwierdził, że działanie podatnika nie mieści się w definicji działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Nie spełnienia bowiem warunku samodzielności. Jako członek zarządu podatnik pełni bowiem funkcję w ramach struktury organizacyjnej spółki i nie ponosi kosztów swojej działalności, nie działa w warunkach ryzyka i niepewności, np. co do popytu, konkurencji czy ostatecznego rezultatu własnego przedsiębiorstwa. Również jego wynagrodzenie nie zależy od ekonomicznego ryzyka. Działa on w imieniu i na rzecz zarządzanej spółki, która w związku z jego działaniem ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobom trzecim.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Skoro podatnik nie wykonuje swojej działalności w swoim imieniu i na własny rachunek, lecz w imieniu zarządzanej spółki, to czynności świadczone przez niego na podstawie kontraktu menedżerskiego nie podlegają VAT – podsumował dyrektor. ©?

Interpretacja dyrektora IS w Łodzi z 4 maja 2015 r., nr IPTPP1/4512-133/15-4/AK

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK