| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Dlaczego komornicy sądowi muszą płacić VAT?

Dlaczego komornicy sądowi muszą płacić VAT?

Zdaniem Ministerstwa Finansów czynności komorników sądowych powinny podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach jak działalność prowadzona przez innych podatników podatku VAT. W związku z tym zwolnienie z obowiązku zapłaty VAT z tytułu wykonywanych przez nich czynności za wynagrodzeniem zostanie zniesione z końcem miesiąca września 2015 r.

Brak obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług od czynności wykonywanych przez komorników sądowych (działających w takim charakterze) wynikał z dokonanej przez Ministra Finansów interpretacji przepisów ustawy o VAT z 30 lipca 2004 r. nr: PP10-812-802/04/MR/1556PP, a nie z określonego przepisu tej ustawy, w którym to wyłączenie byłoby wprost wymienione. Zatem uzasadniona szczegółowo zmiana tej interpretacji dokonana interpretacją z 9 czerwca 2015 r. znak: PT1.050.1.2015.LJU.19 nie stanowi, jak zostało wskazane wyżej, zmiany przepisów prawa a jedynie zmianę ich interpretacji przez Ministra Finansów.

W związku ze zmianą dotychczasowej wykładni w odniesieniu do czynności wykonywanych przez komorników, w interpretacji z 9 czerwca 2015 r. zostało przewidziane zwolnienie z obowiązku zapłaty przez nich podatku do końca miesiąca września 2015 r.

Mając na uwadze powyższe oraz wytyczne zawarte w art. 14a §1 Ordynacji podatkowej, a w szczególności tezy zawarte w przytoczonych w interpretacji z 9 czerwca 2015 r. orzeczeniach TSUE w sprawie 235/85 oraz C-456/07, nie jest możliwe uchylenie przedmiotowej interpretacji.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK