| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku podwójnej zapłaty za tę samą dostawę

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku podwójnej zapłaty za tę samą dostawę

Jeden z moich kontrahentów zapłacił mi dwukrotnie za tę samą fakturę dokumentującą dostawę to¬warów. Uzgodniliśmy telefonicznie, że mam nie zwracać mu nadpłaconej kwoty, tylko rozliczymy ją w przyszłości, gdy ewentualnie złoży kolejne zamówienie. Czy kwotę nadpłaty powinienem potraktować jako zaliczkę dla celów VAT?

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W przypadku dokonania płatności zaliczkowej obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje zanim dostawa towarów lub świadczenie usług zostaną wykonane. Jednak, aby obowiązek podatkowy powstał, to wszelkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego, tzn. przyszła dostawa lub świadczenie usług, muszą już być znane. Zatem, w momencie dokonania takiej zapłaty, towary i usługi powin­ny być szczegółowo określone. Dlatego też, w związku z otrzymaniem podwójnej zapłaty za tę samą dostawę towarów, nie powstał obowiązek podatkowy, ponieważ z Pana pytania jednoznacznie wynika, że w momencie otrzymania tej płatności od kontrahenta przyszłe świadczenie nie było jeszcze szczegółowo określone. Zatem wpłata ta nie stanowiła zaliczki (przedpłaty, zadatku, raty), o której jest mowa w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 lutego 2014 r. (sygn. ITPP2/443-1253/13/AW) czytamy:

Z powołanego wyżej przepisu art. 19 ust. 11 ustawy [obecnie art. 19a ust. 8 ustawy - przyp. autora] wynika, że otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tej części. Wskazać należy, że obowiązek podatkowy nie powstanie w sytuacji, gdy strony nie dokonały ostatecznego skonkretyzowania przyszłych dostaw, na po­czet których dokonano wcześniej wpłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »