| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości między gminą a osobami fizycznymi

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości między gminą a osobami fizycznymi

Sąd rejonowy prowadzi postępowanie mające na celu zniesienie współwłasności. Gmina będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli dopłaty do przydzielonych na własność działek w wysokości ustalonej przez sąd. Kwota dopłaty będzie stanowić różnicę między wartością udziałów osób fizycznych oraz wartością nieruchomości nabytej przez te osoby. Czy w związku z czynnością zniesienia współwłasności w drodze orzeczenia sądu przez podział nieruchomości z obowiązkiem dopłaty przez gminę, po stronie gminy powstaje obowiązek podatkowy?

Nie. Gmina, dokonując dopłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli w wyniku zniesienia współwła­sności, nie wykonuje czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Odpłatnej dostawy towarów dokonuje bowiem podmiot, który otrzyma dopłatę. W opisanym w pytaniu przypadku są to współwłaściciele nieru­chomości, będący osobami fizycznymi. To oni są bowiem stroną tej czynności, która otrzymuje przyspo­rzenie w wysokości różnicy między wartością udziału w rzeczy a wartością rzeczy nabytej na własność. Dlatego też, obowiązek podatkowy nie powstanie po stronie gminy, lecz po stronie podmiotów dokonują­cych dostawy w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, które otrzymają dopłatę, tzn. po stronie osób fizycznych, będących pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 lutego 2014 r. (sygn. ILPP2/443-1090/13-2/MR) czytamy:

(...) w przypadku zniesienia współwłasności w drodze orzeczenia sądu, przez podział nieruchomości z obowiązkiem dopłaty po stronie Gminy, w odniesieniu do różnicy pomiędzy wartością udziału w rzeczy a wartością rzeczy nabytej na własność następuje dostawa towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zauważyć, że w przedstawionej sprawie dokonującym dostawy będzie podmiot, który otrzyma dopłatę, tj. osoby fizyczne, będące pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości. Wobec powyższego, w związ­ku z czynnością zniesienia współwłasności, po stronie Gminy nie powstanie obowiązek podatkowy, w za­kresie podatku od towarów i usług, lecz po stronie podmiotu dokonującego dostawy, który otrzyma do­płatę, tj. po stronie osób fizycznych, będących pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »