| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości między gminą a osobami fizycznymi

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości między gminą a osobami fizycznymi

Sąd rejonowy prowadzi postępowanie mające na celu zniesienie współwłasności. Gmina będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli dopłaty do przydzielonych na własność działek w wysokości ustalonej przez sąd. Kwota dopłaty będzie stanowić różnicę między wartością udziałów osób fizycznych oraz wartością nieruchomości nabytej przez te osoby. Czy w związku z czynnością zniesienia współwłasności w drodze orzeczenia sądu przez podział nieruchomości z obowiązkiem dopłaty przez gminę, po stronie gminy powstaje obowiązek podatkowy?

Nie. Gmina, dokonując dopłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli w wyniku zniesienia współwła­sności, nie wykonuje czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Odpłatnej dostawy towarów dokonuje bowiem podmiot, który otrzyma dopłatę. W opisanym w pytaniu przypadku są to współwłaściciele nieru­chomości, będący osobami fizycznymi. To oni są bowiem stroną tej czynności, która otrzymuje przyspo­rzenie w wysokości różnicy między wartością udziału w rzeczy a wartością rzeczy nabytej na własność. Dlatego też, obowiązek podatkowy nie powstanie po stronie gminy, lecz po stronie podmiotów dokonują­cych dostawy w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, które otrzymają dopłatę, tzn. po stronie osób fizycznych, będących pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 lutego 2014 r. (sygn. ILPP2/443-1090/13-2/MR) czytamy:

(...) w przypadku zniesienia współwłasności w drodze orzeczenia sądu, przez podział nieruchomości z obowiązkiem dopłaty po stronie Gminy, w odniesieniu do różnicy pomiędzy wartością udziału w rzeczy a wartością rzeczy nabytej na własność następuje dostawa towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zauważyć, że w przedstawionej sprawie dokonującym dostawy będzie podmiot, który otrzyma dopłatę, tj. osoby fizyczne, będące pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości. Wobec powyższego, w związ­ku z czynnością zniesienia współwłasności, po stronie Gminy nie powstanie obowiązek podatkowy, w za­kresie podatku od towarów i usług, lecz po stronie podmiotu dokonującego dostawy, który otrzyma do­płatę, tj. po stronie osób fizycznych, będących pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK