| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekazania nieruchomości w związku z likwidacją spółki jawnej na majątek osobisty wspólników

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekazania nieruchomości w związku z likwidacją spółki jawnej na majątek osobisty wspólników

Zamierzamy na mocy uchwały wspólników rozwiązać spółkę jawną, a następnie przeprowadzić postępowanie likwidacyjne. Przedmiotem majątku spółki jawnej jest nieruchomość, która została wniesiona do spółki przez ówczesnych wspólników tytułem wkładu niepieniężnego. Nieruchomość stanowi środek trwały spółki jawnej. Wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie było opodatkowane VAT. W związku z planowaną likwidacją spółki na wspólników przeniesiona zostanie własność nieruchomości, zgodnie z wysokością posiadanych udziałów. Czy przeniesienie nieruchomości z majątku spółki jawnej na majątek osobisty wspólników w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom, w związku z likwidacją spółki jawnej, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT?

Nie. Czynność przeniesienia opisanej nieruchomości z majątku spółki jawnej na majątek osobisty wspólników spółki w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom, w związku z likwida­cją spółki jawnej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z Państwa pytania wynika, że w związku z przeniesieniem własności nieruchomości na spółkę nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego nie podlegało opodatkowaniu VAT. Dlatego też przekazanie majątku w postaci ww. nieruchomości z majątku spółki na majątek osobisty wspólników w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom, w związku z likwidacją spółki jawnej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 kwiet­nia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-97/14-4/MP) czytamy:

(...) dla uznania nieodpłatnego przekazania towarów za odpłatną dostawę towarów muszą być MF spełnione łącznie dwie przesłanki, tj.:

■ podatnik przekazuje nieodpłatnie lub zużywa towary należące do jego przedsiębiorstwa oraz

■ podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

W analizowanej sprawie, w związku z przeniesieniem własności nieruchomości, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ czynność wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konse­kwencji, przekazanie majątku w postaci opisanej nieruchomości z majątku spółki na majątek osobisty wspólników w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom w związku z likwidacją spół­ki jawnej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »