| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany kurierem

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany kurierem

Towar wydano z magazynu i zafakturowano 30 czerwca 2015 r. Wysłaliśmy go kurierem. Przesyłka razem z fakturą dotarła do klienta 3 lipca 2015 r. Kiedy powstał u nas obowiązek podatkowy?

W przypadku sprzedaży towarów obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy. Jeżeli towar jest wysyłany przez dostawcę nabywcy za pośrednictwem m.in. kuriera - doko­nanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia. W związku z tym, obowiązek podatkowy powstał u Państwa 30 czerwca 2015 r., czyli w dniu, w którym towar został powierzony kurierowi.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w za­kresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

(...) towar jest wysyłany przez dostawcę nabywcy za pośrednictwem przewoźnika, kuriera, poczty itp. (ryzyko utraty towaru ponosi nabywca) - dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem mo­mentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania jak właściciel.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z 22 kwietnia 2014 r. (sygn. ILPP5/443-11/14-5/KG):

W sytuacji zatem, gdy towar jest wysyłany przez dostawcę do nabywcy za pośrednictwem przewoźnika (spedytora, kuriera), dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. W świetle powyższego, w sprawie będącej przedmiotem wniosku, Wnioskodawca dostarczając towar przez kuriera jest zobowiązany jako datę sprzedaży (dokonania dostawy) na fakturze przyjąć datę wydania towaru kurierowi.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »