| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Jesteśmy małym podatnikiem. Rozliczamy się z VAT metodą kasową. Zawarliśmy kontrakt, który przewiduje, że płatności za wykonane przez nas - w ramach jego realizacji - czynności nastąpią w odroczonym terminie. Najprawdopodobniej utracimy niebawem status małego podatnika i możliwość rozliczania VAT metodą kasową. Jak powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy, gdy czynności wykonane zostaną jeszcze w okresie, gdy będziemy rozliczać się metodą kasową, a płatność za nie nastąpi po utracie tej możliwości?

W opisanej w pytaniu sytuacji, w odniesieniu do czynności wykonanych w okresie, w którym rozlicza­cie się Państwo metodą kasową, obowiązek podatkowy należy rozpoznać zgodnie z zasadami przewi­dzianymi w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, tj.:

  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świad­czenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako po­datnik VAT czynny,
  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz pod­miotu innego niż wymieniony w pkt 1

- przy czym otrzymanie zapłaty w części spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy należy rozpoznać na przedstawionych wyżej zasadach niezależnie od tego, czy otrzymacie Państwo płatność w okresie, w którym będziecie mieli prawo do stosowania metody kasowej, czy też już w okresie, w którym to prawo nie będzie Państwu przysługiwało. Wynika to wprost z art. 21 ust. 2, zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 usta­wy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową.

Natomiast w odniesieniu do czynności wykonanych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług będziecie Państwo zobowią­zani rozpoznawać na zasadach określonych w art. 19a ustawy o VAT.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za zaliczeniem pocztowym

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grud­nia 2013 r. (sygn. IPPP1/443-1037/13-2/IGo) czytamy:

(...) z brzmienia art. 21 ust. 2, zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Tym samym, w sytuacji, gdy podatnik utraci prawo do rozliczania podatku VAT zgodnie z metodą kasową z końcem czwartego kwartału 2013 r., oraz niezależnie od tego, kiedy otrzyma zapłatę za świadczone usługi - Spółka będzie obowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Decydujące bowiem znaczenie ma fakt, jaki status miał podatnik w momen­cie wykonywania czynności. Skoro wykonanie usługi budowlanej i dostawy sprzętu miały miejsce w IV kwartale, tj. wtedy, kiedy podatnik posiadał status małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świad­czenia usług powstaje zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w zakresie czynności wykona­nych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług Spółka będzie zobowiązana rozpoznawać na zasadach ogólnych.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK