| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży prenumeraty czasopism drukowanych

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży prenumeraty czasopism drukowanych

Zajmujemy się sprzedażą prenumerat czasopism naukowych, specjalistycznych z różnych branż, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1). Prenumeraty te są opłacane przez naszych klientów z góry, np. na następny rok, półrocze bądź kwartał na podstawie pro formy. Fakturę sprzedaży wystawiamy w terminie 60 dni od dnia udostępnienia prenumeraty, a obowiązek podatkowy rozpoznajemy w dacie wystawienia tej faktury. Czy postępujemy prawidłowo?

Nie. W opisanej w pytaniu sytuacji, obowiązek podatkowy powstanie w momencie otrzymania przedpłaty za prenumeratę czasopism dostarczanych w przyszłych okresach, które obejmuje prenumerata. Zgodnie bowiem z treścią art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, w sytuacji gdy przed wykonaniem usługi lub dokonaniem dostawy towaru podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Te przesłanki są w tym przypadku spełnione, gdyż w ramach prenumeraty czasopism drukowanych prenumerator dokonuje zapłaty kwoty, która w całości stanowi wpła­tę na poczet dokonywanych na jego rzecz w terminie późniejszym dostaw egzemplarzy tych czasopism.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany kurierem

Należy podkreślić, że chociaż ustawodawca w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) ustawy o VAT uregulował w spo­sób szczególny powstanie obowiązku podatkowego, m.in. dla sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1), przepis ten nie może zostać w tym przypadku zastosowany, gdyż obowiązek podatkowy powstanie znacznie wcześniej - w związku z otrzymaniem z góry zapłaty za prenumeratę. Jeśli chodzi o wskazaną w pytaniu fakturę sprzedaży prenumeraty, to również nie jest ona wystawiana terminowo. W przypadku pre­numeraty, za którą zapłata otrzymywana jest jeszcze przed dokonaniem dostawy towaru, faktura powinna być wystawiana na zasadach określonych w art. 106i ust. 2 ustawy o VAT, czyli nie później niż 15. dnia mie­siąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwiet­nia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-110/14-3/AP) czytamy:

Z analizy przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego w kontekście powołanych przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie wynika, że w przypadku sprzedaży cza­sopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) w formie prenumeraty:

  • obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, a więc w momencie otrzymania całości lub części zapłaty od kontrahenta za prenumeratę,
  • fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzy­mano całość lub część zapłaty od kontrahenta.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) i ust. 8, art. 106i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK