| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy przy dostawie budynków

Obowiązek podatkowy przy dostawie budynków

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od dostawy budynków, gdy płatność następuje w transzach?

Budujemy budynki na sprzedaż. 10 czerwca 2014 r. sprzedaliśmy kolejny budynek (podpisaliśmy akt notarialny i wydaliśmy nowemu nabywcy klucze). W tym samym dniu nabywca przelał na nasze kon­to 50% ceny. Reszta będzie zapłacona w dwóch transzach: 25% ceny zostanie zapłacone do 6 lip­ca 2014 r., pozostałe 25% do końca sierpnia. Jak ustalić obowiązek podatkowy od tej sprzedaży?

W 2014 r. do sprzedaży budynków powinni Państwo stosować zasady ogólne ustalania momentu po­wstania obowiązku podatkowego. W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy od sprzedaży budynków powstaje w dniu ich dostawy. Jeżeli sprzedawca przed tym dniem otrzymał zaliczkę, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zaliczki, w odniesieniu do otrzymanej kwoty. W przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży budynku po­wstał 10 czerwca 2014 r., tj. w dniu podpisania aktu notarialnego i wydania kluczy. Obowiązek podatkowy dotyczy całej ustalonej w akcie notarialnym ceny za ten budynek. Bez znaczenia pozostaje w tym momen­cie, że zgodzili się Państwo na zapłatę ceny w trzech transzach.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy budynków i lokali, tj. chwilą przeniesienia rozporządzania nimi jak właściciel. Zazwyczaj będzie to miało miejsce w chwili podpisania aktu notarialnego. Jeżeli jednak przed podpisaniem tego aktu będzie miało miejsce wydanie tych budynków lub lokali, obowiązek podatkowy powstanie z tym dniem. Jeśli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK