| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Przemieszczeniu towaru do magazynu położonego w innym kraju UE

Przemieszczeniu towaru do magazynu położonego w innym kraju UE

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy przemieszczeniu własnego towaru do magazynu położonego w innym kraju Unii Europejskiej?

W ramach prowadzonej działalności przemieszczamy towary z naszego magazynu w Polsce do ma­gazynu zlokalizowanego na terytorium Niemiec. Przemieszczenie to stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Jesteśmy w Niemczech zarejestrowani do VAT, gdyż zgodnie z niemieckimi przepisami nie możemy dla przemieszczeń naszych wyrobów skorzystać z uproszczonego sposobu opodatkowania, przewidzianego dla transakcji w składzie konsygnacyj­nym. W jakiej dacie powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych czynności?

W opisanej w pytaniu sytuacji, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w związku z ich przemieszczeniem do magazynu na terenie Niemiec powstanie u Państwa w dniu wy­stawienia faktury VAT, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W związku z tym, jeśli przemieszczenie własnych towarów zrównane z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów zostanie udokumentowane fakturą VAT, obowiązek wykazania tej trans­akcji w deklaracji VAT-7 oraz w deklaracji podsumowującej powstanie w miesiącu, w którym faktura ta została wystawiona. W przypadku gdyby faktura taka nie została wystawiona, obowiązek wykazania dostawy w ww. deklaracjach powstanie w miesiącu następującym po miesiącu, w którym została doko­nana dostawa.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT

PODSTAWA PRAWNA:

art. 13 ust. 3, art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK