| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy przy zakupie abonamentu do strony internetowej prowadzonej przez firmę spoza UE

Obowiązek podatkowy przy zakupie abonamentu do strony internetowej prowadzonej przez firmę spoza UE

Wykupiliśmy abonament od firmy spoza UE, która prowadzi stronę internetową z biblioteką różnych motywów dźwiękowych. Fakturę od nich dostaliśmy 20 maja 2014 r., abonament jest na 12 miesięcy - do maja 2015 r. Za dostęp do tej biblioteki zapłaciliśmy 2 czerwca 2014 r. Kiedy powstaje u nas obowiązek podatkowy?

Dla usługi udzielenia rocznego abonamentu do strony internetowej zawierającej bibliotekę różnych motywów dźwiękowych, która nie ma charakteru usługi ciągłej rozliczanej w ustalonych przez strony okresach rozliczeniowych, nie przewidziano szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowe­go. Powstaje on na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wykonania usługi, albo z chwilą otrzymania przed­płaty, jeżeli nastąpiła przed wykonaniem usługi.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W związku z tym, obowiązek podatkowy powstał u Państwa z chwilą zapłaty za dostęp do strony interneto­wej zawierającej bibliotekę dźwięków. Uznać bowiem należy, że zapłata nastąpiła jeszcze przed wykonaniem usługi. Usługa wykonana zostanie bowiem dopiero wtedy, kiedy skończy się 12-miesięczny abonament, czyli dopiero w maju 2015 r. Fakt, że usługa jest importowana nie ma tutaj znaczenia. Obowiązek podatkowy przy imporcie usług powstaje na zasadach ogólnych, czyli w taki sam sposób, jak podczas dokonywania transak­cji krajowych. Obowiązuje więc zasada, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeżeli przed jej wykonaniem przekazano zapłatę, to z chwilą przekazania tej zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK