| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży biletów na wyciągi narciarskie przez stronę internetową

Obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży biletów na wyciągi narciarskie przez stronę internetową

Jesteśmy właścicielem i operatorem kolei linowych oraz wyciągów narciarskich, za przejazdy którymi pobieramy opłaty. Sprzedajemy bilety jednorazowe, bilety grupowe, karnety czasowe, karnety obejmujące wiele przejazdów zarówno poprzez osobisty ich zakup w kasach, jak również przy wykorzystaniu nowego systemu informatycznego, dzięki któremu osoby fizyczne mogą nabywać bilety przez naszą stronę internetową. W przypadku zakupu biletów przez stronę, nabywca zamawiając bilet dokonuje wpłaty w wysokości 100% wartości biletu za pośrednictwem internetowego elektronicznego systemu płatni¬czego (online) obsługiwanego przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą jako agent rozliczeniowy. Z umowy z agentem rozliczeniowym wynika, że oprócz płatności otrzymywanych na nasz rachunek zgodnie z harmonogramem, mamy możliwość otrzymania środków na podstawie jednorazowego żądania. W jakim momencie powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy w takim przypadku?

W opisanej w pytaniu sytuacji powinni Państwo rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu dokonania sprze­daży biletu przez stronę internetową w momencie wpływu środków na rachunek agenta rozliczeniowego. Ma­cie bowiem Państwo możliwość otrzymania środków na swój rachunek na podstawie jednorazowego żądania, co oznacza, że posiadacie Państwo prawo do dysponowania środkami wpływającymi na rachunek pośrednika - agenta przed ich przekazaniem na Państwa rachunek. Zatem płatność otrzymana za pośrednictwem inter­netowego elektronicznego systemu płatniczego, opiewająca na 100% wartości biletu, jest otrzymaną zaliczką w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Jest to bowiem płatność związana z określonym przyszłym wy­świadczeniem usługi (przejazdu koleją linową lub wyciągiem narciarskim). Tym samym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania takiej płatności - w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lu­tego 2014 r. (sygn. IBPP2/443-1073/13/ICz) czytamy:

(...) w przypadku dokonywania sprzedaży za pośrednictwem systemu „P." Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT już w momencie wpływu środków na rachu­nek bankowy Agenta przed ich przekazaniem przez Agenta na rachunek bankowy Spółki.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usługi gastronomicznej świadczonej na rzecz gości hotelowych

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK