| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przyłączenia nowego odbiorcy do sieci ciepłowniczej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przyłączenia nowego odbiorcy do sieci ciepłowniczej

Jesteśmy przedsiębiorstwem prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie udzielonych kon­cesji w zakresie przesyłania i dystrybucji oraz obrotu ciepłem zakupionym z obcego źródła ciepła i przesyłanym do odbiorców za pośrednictwem własnej sieci ciepłowniczej. W celu dostarczenia cie­pła odbiorcom za pośrednictwem sieci ciepłowniczej niezbędne jest przyłączenie danego odbiorcy do sieci ciepłowniczej. Samo przyłącze jest naszą własnością, ale z tytułu jego wykonania pobierana jest od kontrahenta jednorazowa opłata za przyłączenie do sieci, która jest ustalana w oparciu o staw­ki opłat zawarte w taryfie, kalkulowane zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne. Kiedy po­winniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy dla tej czynności?

W opisanej przez Państwa sytuacji obowiązek podatkowy w odniesieniu do jednorazowej opłaty po­bieranej za przyłączenie nowego odbiorcy do sieci ciepłowniczej podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19a ust. 1, tj. w dacie wykonania usługi przyłączenia. Jest ona co prawda ści­śle związana z dostawami energii cieplnej, jednak mimo wszystko ma inny charakter. Dostawa energii cieplnej nie obejmuje bowiem przyłączenia do sieci ciepłowniczej, zatem nie można usługi przyłączenia do sieci z tą dostawą utożsamiać, chociaż niewątpliwie pobierana za tę usługę opłata stanowi element całokształtu opłat za dostawy ciepła. Z tych powodów nie ma do niej zastosowania szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, określony w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT.

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku podwójnej zapłaty za tę samą dostawę

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 stycz­nia 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-803/13-2/MW) czytamy:

 W rozpatrywanej sprawie przyłącze - jak wskazał Wnioskodawca we wniosku - jest własnością przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Stąd, w związku z przyłączeniem przez Wnioskodawcę nowe­go odbiorcy nie mamy do czynienia z dostawą towarów, o której mowa w ww. art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy [od 1 stycznia 2014 r. - w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT - przyp. autora]. Po­twierdzeniem powyższego jest fakt, iż Spółka zawiera odrębną umowę z odbiorcą ciepła o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, na podstawie której Spółka pobiera jednorazową opłatę za przyłączenie oraz wystawia odrębną fakturę dokumentującą przyłączenie do sieci. Konsekwencją powyższego jest to, że w sytuacji będącej przedmiotem wniosku nie mamy do czynienia z dostawą towaru w postaci energii cieplnej, lecz ze świadczeniem usług przez Wnioskodawcę na rzecz odbiorcy, w związku z czym obowią­zek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, o których mowa w art. 19 ust. 1 i ust 4 ustawy [od 1 stycz­nia 2014 r. - w art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy o VAT - przyp. autora].

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Reasumując, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu pobieranej opłaty za przy­łączenie nowego odbiorcy energii cieplnej do sieci ciepłowniczej powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 w po­wiązaniu z art. 19 ust. 4 ustawy, tj. na zasadach ogólnych [od 1 stycznia 2014 r. - zgodnie z art. 19a ust. 1 w powiązaniu z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - przyp. autora].

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »