| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przyłączenia nowego odbiorcy do sieci ciepłowniczej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przyłączenia nowego odbiorcy do sieci ciepłowniczej

Jesteśmy przedsiębiorstwem prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie udzielonych kon­cesji w zakresie przesyłania i dystrybucji oraz obrotu ciepłem zakupionym z obcego źródła ciepła i przesyłanym do odbiorców za pośrednictwem własnej sieci ciepłowniczej. W celu dostarczenia cie­pła odbiorcom za pośrednictwem sieci ciepłowniczej niezbędne jest przyłączenie danego odbiorcy do sieci ciepłowniczej. Samo przyłącze jest naszą własnością, ale z tytułu jego wykonania pobierana jest od kontrahenta jednorazowa opłata za przyłączenie do sieci, która jest ustalana w oparciu o staw­ki opłat zawarte w taryfie, kalkulowane zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne. Kiedy po­winniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy dla tej czynności?

W opisanej przez Państwa sytuacji obowiązek podatkowy w odniesieniu do jednorazowej opłaty po­bieranej za przyłączenie nowego odbiorcy do sieci ciepłowniczej podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19a ust. 1, tj. w dacie wykonania usługi przyłączenia. Jest ona co prawda ści­śle związana z dostawami energii cieplnej, jednak mimo wszystko ma inny charakter. Dostawa energii cieplnej nie obejmuje bowiem przyłączenia do sieci ciepłowniczej, zatem nie można usługi przyłączenia do sieci z tą dostawą utożsamiać, chociaż niewątpliwie pobierana za tę usługę opłata stanowi element całokształtu opłat za dostawy ciepła. Z tych powodów nie ma do niej zastosowania szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, określony w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT.

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku podwójnej zapłaty za tę samą dostawę

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 stycz­nia 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-803/13-2/MW) czytamy:

 W rozpatrywanej sprawie przyłącze - jak wskazał Wnioskodawca we wniosku - jest własnością przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Stąd, w związku z przyłączeniem przez Wnioskodawcę nowe­go odbiorcy nie mamy do czynienia z dostawą towarów, o której mowa w ww. art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy [od 1 stycznia 2014 r. - w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) ustawy o VAT - przyp. autora]. Po­twierdzeniem powyższego jest fakt, iż Spółka zawiera odrębną umowę z odbiorcą ciepła o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, na podstawie której Spółka pobiera jednorazową opłatę za przyłączenie oraz wystawia odrębną fakturę dokumentującą przyłączenie do sieci. Konsekwencją powyższego jest to, że w sytuacji będącej przedmiotem wniosku nie mamy do czynienia z dostawą towaru w postaci energii cieplnej, lecz ze świadczeniem usług przez Wnioskodawcę na rzecz odbiorcy, w związku z czym obowią­zek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, o których mowa w art. 19 ust. 1 i ust 4 ustawy [od 1 stycz­nia 2014 r. - w art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy o VAT - przyp. autora].

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Reasumując, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu pobieranej opłaty za przy­łączenie nowego odbiorcy energii cieplnej do sieci ciepłowniczej powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 w po­wiązaniu z art. 19 ust. 4 ustawy, tj. na zasadach ogólnych [od 1 stycznia 2014 r. - zgodnie z art. 19a ust. 1 w powiązaniu z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - przyp. autora].

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK