| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych; jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych; kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem; kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami; a także czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej?

Nie. To, kiedy została wystawiona faktura na otrzymaną zaliczkę, nie ma w tym przypadku wpływu na określenie, kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług. Obowiązek podatkowy powstał u Państwa z chwilą otrzymania zaliczki, a nie w dniu wystawienia faktury zaliczkowej.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Otrzymanie przed wykonaniem usługi całości lub części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, natomiast otrzymanie zapłaty już po wykonaniu usługi pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Faktura potwierdzająca zaliczkę powinna być wystawiona najpóźniej 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik ją otrzymał.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem

27 maja 2014 r. wykonaliśmy na rzecz innej firmy usługę budowlano-montażową. Fakturę wystawili­śmy jednak dopiero na początku lipca 2014 r.? Czy VAT od tej usługi powinniśmy odprowadzić w de­klaracji za lipiec 2014 r.?

Nie, nie powinni Państwo odprowadzać VAT od wykonanej w maju 2014 r. usługi budowlano-monta­żowej w deklaracji za lipiec 2014 r. Powinni to Państwo zrobić już w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r., w przypadku gdy usługa budowlano-montażowa jest wykonywana na rzecz innego podatnika, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury. Powiązanie terminu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury dotyczy wyłącznie faktur spo­rządzonych w obowiązującym terminie, czyli w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi budowlano- montażowej. Opóźnienie w wystawieniu faktury bądź niewystawienie jej w ogóle będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego z chwilą upływu terminu do wystawienia faktury. A zatem, po­nieważ w opisanym przez Państwa przypadku faktura za wykonaną w maju 2014 r. usługę budowlano- -montażową powinna być wystawiona najpóźniej 26 czerwca 2014 r., a została wystawiona dopiero w lipcu 2014 r., to powinni Państwo odprowadzić VAT od tej usługi już deklaracji za czerwiec 2014 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »