| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych; jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych; kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem; kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami; a także czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych

Prowadzę firmę budowlano-remontową. Robiliśmy dla klienta - osoby fizycznej - przebudowę domu. Czy obowiązek podatkowy powstanie u mnie w chwili, kiedy wystawię fakturę na przeprowadzone roboty?

Nie. Chociaż w przypadku świadczenia usług budowlanych i budowlano-montażowych obowiązuje za­sada, że moment podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, to jednak reguła ta dotyczy tylko tych sytuacji, kiedy podatnik ma w ogóle obowiązek wystawić fakturę. Tak jest w przypadku wykonywania prac na rzecz innych podatników VAT. W przypadku robót wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie ma obowiązku wystawiania faktury, a to oznacza, że obowiązek podatkowy z tytułu wykonanych usług budowlanych powstaje dopiero z chwilą wykonania usługi. Nawet, jeśli wystawi Pan fakturę na żądanie osoby fizycznej, nie zmieni to momentu powstania obowiązku podat­kowego - dalej będzie nim chwila wykonania usługi.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

(...) [wykonanie usługi budowlanej lub budowlano-montażowej - przyp. autora] na rzecz pozostałych podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogól­nych, tj. z chwilą wykonania usługi lub - jeśli przed tym momentem otrzymano całość lub część zapłaty - z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej części. Wystawienie zatem w takiej sytuacji faktury na żądanie ww. podmiotów lub otrzymanie zapłaty po wykonaniu usługi pozostanie bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a), art. 19a ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych

Przeprowadzamy remont na zamówienie firmy, która jest podatnikiem VAT. Przed przystąpieniem do pracy otrzymaliśmy od niej 30 maja 2014 r. zaliczkę, która wpłynęła na konto 2 czerwca 2014 r. Fak­turę na zaliczkę wystawiliśmy 6 czerwca 2014 r. Czy w dniu wystawienia faktury zaliczkowej powstał u nas obowiązek podatkowy?

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »