| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach zarządzania nieruchomością świadczonych dla gminy

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach zarządzania nieruchomością świadczonych dla gminy

W ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym zawartej z gminą wybuduję budynek miesz­kalny, a następnie będę zarządzać tą nieruchomością przez oznaczony czas, za co będę otrzymywać wynagrodzenie płatne co miesiąc, w ustalonym terminie, na podstawie wystawionej faktury. Czy po­winienem rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT jak dla usługi ciągłej, tj. z upływem okresu rozli­czeniowego, ustalonego w umowie?

Nie. Z tytułu świadczenia opisanej w pytaniu usługi zarządzania nieruchomością mieszkalną dla gminy w ramach umowy o partnerstwie publiczno-prawnym, obowiązek podatkowy będzie powsta­wał zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit b) tiret trzecie ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwi­lą wystawienia faktury. W sytuacji, gdy faktura nie zostanie wystawiona bądź zostanie wystawiona z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, z upły­wem terminu płatności.

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnego udostępniania świetlic przez gminę

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 stycz­nia 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-776/13-6/IG) czytamy:

(...) z tytułu świadczenia przez Wnioskodawcę usługi udostępniania i zarządzania nieruchomością mieszkalną dla Gminy w ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, obowiązek podatkowy będzie powstawał zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) tiret 3) ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą wystawienia faktury, a w sytuacji, gdy faktura nie zostanie wystawiona bądź zostanie wystawiona z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, z upływem terminu płatności. Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, iż działając w oparciu o art. 19a ust. 2 i 3 obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu płatności każdej miesięcznej odpłatności, jaką Podatnik ma otrzymać od Zamawiającego z tytułu realizacji umowy o part­nerstwie publiczno-prywatnym, należało uznać za nieprawidłowe.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK