| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach zarządzania nieruchomością świadczonych dla gminy

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach zarządzania nieruchomością świadczonych dla gminy

W ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym zawartej z gminą wybuduję budynek miesz­kalny, a następnie będę zarządzać tą nieruchomością przez oznaczony czas, za co będę otrzymywać wynagrodzenie płatne co miesiąc, w ustalonym terminie, na podstawie wystawionej faktury. Czy po­winienem rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT jak dla usługi ciągłej, tj. z upływem okresu rozli­czeniowego, ustalonego w umowie?

Nie. Z tytułu świadczenia opisanej w pytaniu usługi zarządzania nieruchomością mieszkalną dla gminy w ramach umowy o partnerstwie publiczno-prawnym, obowiązek podatkowy będzie powsta­wał zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit b) tiret trzecie ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwi­lą wystawienia faktury. W sytuacji, gdy faktura nie zostanie wystawiona bądź zostanie wystawiona z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, z upły­wem terminu płatności.

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnego udostępniania świetlic przez gminę

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 stycz­nia 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-776/13-6/IG) czytamy:

(...) z tytułu świadczenia przez Wnioskodawcę usługi udostępniania i zarządzania nieruchomością mieszkalną dla Gminy w ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, obowiązek podatkowy będzie powstawał zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) tiret 3) ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą wystawienia faktury, a w sytuacji, gdy faktura nie zostanie wystawiona bądź zostanie wystawiona z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, z upływem terminu płatności. Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, iż działając w oparciu o art. 19a ust. 2 i 3 obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu płatności każdej miesięcznej odpłatności, jaką Podatnik ma otrzymać od Zamawiającego z tytułu realizacji umowy o part­nerstwie publiczno-prywatnym, należało uznać za nieprawidłowe.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK