| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy wartość przekazania towarów marketingowych należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Czy wartość przekazania towarów marketingowych należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

W ramach prowadzonej działalności podejmujemy szereg działań marketingowych i reklamowych, mających na celu intensyfikację sprzedaży naszych produktów. W ramach wspólnych akcji marke­tingowych mamy zamiar przekazywać naszym partnerom nieodpłatnie towary marketingowe służą­ce promocji produktów poprzez ich lepszą ekspozycję i reklamę, takich jak stojaki, ekspozytory czy banery. Partnerzy nie będą zobowiązani do uiszczenia na naszą rzecz wynagrodzenia z tytułu użyt­kowania przedmiotowych towarów, ale też nie nabędą prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Będą oni posiadać jedynie pozwolenie na ich użytkowanie w ograniczonym zakresie, na zasadach uzgodnionych z nami i określonych w regulaminie akcji promocyjnej. Czy takie nieodpłatne przeka­zanie powinniśmy uwzględnić w podstawie opodatkowania VAT? Nadmieniamy, że przy nabyciu ww. towarów będziemy odliczać VAT naliczony.

Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji nieodpłatne użyczenie partnerom towarów marke­tingowych w postaci stojaków, ekspozytorów i banerów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Towary te niewątpliwie służą zwróceniu uwagi potencjalnego kupującego na Państwa firmę i jej produkty, a przez to - zachęcaniu do zakupienia jej towarów, gdyż przekazywanie tych towarów nastę­puje w celu umożliwienia partnerom w sposób bardziej efektywny prezentacji dostępnego u nich asor­tymentu Państwa produktów, a także reklamowania, rozpowszechniania marki i logo Państwa firmy. Przekazanie ich partnerom do nieodpłatnego używania odbędzie się w związku z prowadzoną przez Państwa firmę działalnością gospodarczą. Nie będą miały tutaj jednak zastosowania regulacje zawarte w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, gdyż w ramach nieodpłatnej czynności przekazanie do używania ww. towarów marketingowych nie powoduje przejścia na partnera prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel, ani też nie jest nieodpłatnym świadczeniem usług zrównanym z czynnością odpłatną, gdyż następuje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a nie na inne cele (co w takim przypadku skutkowałoby opodatkowaniem VAT).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 grud­nia 2013 r. (sygn. ILPP2/443-855/13-2/SJ) czytamy:

(...) nieodpłatne użyczenie przez Spółkę towarów marketingowych w postaci: banerów, flag i ekspozytorów, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na nieodpłatność tej czynności oraz fakt, iż przekazanie do nieodpłatnego używania odbę­dzie się w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością. Jak wynika bowiem z treści wniosku, nieodpłatne oddanie przedmiotowych towarów marketingowych odbędzie się w celu promo­wania swojej marki. Natomiast celem Marketu/Dystrybutora jest sprzedaż jak największej ilości towa­rów Spółki, bowiem osiągają oni przychody ze sprzedaży towarów Spółki. Reasumując, czynność nieodpłatnego użyczenia przez Spółkę towarów marketingowych w postaci: banerów, flag i ekspozy- torów nie będzie stanowiła odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy, ani też nieodpłatnej dostawy towarów oraz nieodpłatne­go świadczenia usług, podlegających opodatkowaniu w trybie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy. Zatem, przedmiotowa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2, art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK