| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak ustalić podstawę opodatkowania czynności wniesienia aportem prawa do znaku towarowego

Jak ustalić podstawę opodatkowania czynności wniesienia aportem prawa do znaku towarowego

Zamierzam wnieść do spółki aportem prawa własności intelektualnej w postaci praw ochronnych do znaku towarowego, praw do jego uzyskania, a także praw ochronnych do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz praw do ich uzyskania. Co powinno stanowić podstawę opodatkowania tej transakcji na potrzeby VAT?

Wniesienie praw własności intelektualnej do spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłat­ne świadczenie usług według stawki właściwej dla tego świadczenia oraz powinno zostać odpowiednio udokumentowane. Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego (aportu) praw własności intelektualnej w postaci praw ochronnych do znaku towarowego, praw do jego uzy­skania, a także praw ochronnych do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz praw do ich uzyskania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą otrzymał Pan lub ma Pan otrzymać z tytułu aportu od nabywcy (spółki).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 marca 2014 r. (sygn. IBPP3/443-1582/13/AZ) czytamy:

(...) podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) praw własności intelektualnej w postaci praw ochronnych do znaku towarowego, praw do jego uzyska­nia, a także praw ochronnych do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz praw do ich uzyska­nia do spółki jawnej po dniu 31 grudnia 2013 r. będzie - zgodnie z art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy - wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wnioskodawca otrzymał lub ma otrzymać z ty­tułu aportu od nabywcy (spółki jawnej). Zatem stanowisko Wnioskodawcy, w myśl którego, za podstawę opodatkowania należy uznać wartość rynkową aportu pomniejszoną o VAT należny, jest nieprawidłowe.

Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 i ust. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »