| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak ustalić podstawę opodatkowania czynności wniesienia aportem prawa do znaku towarowego

Jak ustalić podstawę opodatkowania czynności wniesienia aportem prawa do znaku towarowego

Zamierzam wnieść do spółki aportem prawa własności intelektualnej w postaci praw ochronnych do znaku towarowego, praw do jego uzyskania, a także praw ochronnych do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz praw do ich uzyskania. Co powinno stanowić podstawę opodatkowania tej transakcji na potrzeby VAT?

Wniesienie praw własności intelektualnej do spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłat­ne świadczenie usług według stawki właściwej dla tego świadczenia oraz powinno zostać odpowiednio udokumentowane. Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego (aportu) praw własności intelektualnej w postaci praw ochronnych do znaku towarowego, praw do jego uzy­skania, a także praw ochronnych do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz praw do ich uzyskania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą otrzymał Pan lub ma Pan otrzymać z tytułu aportu od nabywcy (spółki).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 marca 2014 r. (sygn. IBPP3/443-1582/13/AZ) czytamy:

(...) podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) praw własności intelektualnej w postaci praw ochronnych do znaku towarowego, praw do jego uzyska­nia, a także praw ochronnych do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz praw do ich uzyska­nia do spółki jawnej po dniu 31 grudnia 2013 r. będzie - zgodnie z art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy - wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wnioskodawca otrzymał lub ma otrzymać z ty­tułu aportu od nabywcy (spółki jawnej). Zatem stanowisko Wnioskodawcy, w myśl którego, za podstawę opodatkowania należy uznać wartość rynkową aportu pomniejszoną o VAT należny, jest nieprawidłowe.

Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 i ust. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »