| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży licencji za 1 zł

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży licencji za 1 zł

W związku z wydaniem publikacji książkowej we współpracy z instytucją kultury, która przekazała nam dofinansowanie do kosztów wydania, w ramach realizacji postanowień umownych m.in. sprze­daliśmy tej instytucji za 1 zł licencję, która będzie wykorzystywana przez tę instytucję w celach niekomercyjnych. Czy postąpimy prawidłowo, ustalając podstawę opodatkowania na poziomie 1 zł w odniesieniu do sprzedaży ww. licencji? Nadmieniamy, że ze względu na specyfikę transakcji nie mamy możliwości sprzedaży tej licencji na rynku w cenie komercyjnej.

Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji nie ma przeszkód, aby ustalić podstawę opodatko­wania na poziomie kwoty rzeczywiście zapłaconej przez instytucję kultury nabywającą licencję, czyli 1 zł, zwłaszcza biorąc pod uwagę niekomercyjny cel udostępnienia licencji oraz - ze względu na specyfikę trans­akcji - brak możliwości sprzedaży licencji po cenie rynkowej. Podstawą opodatkowania towarów sprze­dawanych po znacznie obniżonej cenie nie jest cena rynkowa, lecz rzeczywista cena sprzedaży. Zgodnie bowiem z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towa­rów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa ta nie obejmuje jednak udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględ­nionych w momencie sprzedaży, co wprost wynika z art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT.

Jak ustalić podstawę opodatkowania usługi doradczej

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 listo­pada 2013 r. (sygn. IBPP2/443-755/13/ICz) czytamy:

(...) przepisy ustawy nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny, czyli możliwa jest sprzedaż po cenie niższej niż rzeczywista wartość danych towarów lub usług. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży i nie ma znaczenia, że podatnik w danej chwili sprzedaje ten towar bądź usługę za cenę znacz­nie niższą. (...) Wnioskodawca dokonuje przekazania (sprzedaży) licencji w cenie, która jest wynikiem umownych zobowiązań Wnioskodawcy w stosunku do Kontrahenta (Instytutu). Wnioskodawca, w ramach zawartej umowy, zobowiązał się do przekazania licencji na rzecz Instytutu za kwotę 1 zł. W przedmiotowej sprawie nie ma zastoso­wania art. 32 ust. 2 ustawy, gdyż jak wskazał Wnioskodawca, w omawianej sprawie nie zachodzą powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT. Zatem Wnioskodawca, określając podstawę opodatkowania licencji, może jako obrót przyjąć rzeczywistą kwotę należną z tytułu sprzedaży, tj. kwotę wynoszącą np. 1 zł.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 i ust. 7 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »