| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zasady przyjmowania kursów walut, gdy sposób kalkulacji wynagrodzenia jest określany w walucie obcej

Zasady przyjmowania kursów walut, gdy sposób kalkulacji wynagrodzenia jest określany w walucie obcej

Prowadzimy działalność w zakresie usług transportu drogowego towarów oraz spedycji. W części przyjętych do realizacji zleceń, jako sposób określenia wynagrodzenia przewoźnika, wskazywana jest wartość wyrażona w walucie obcej przeliczona według kursu waluty z dnia załadunku. Faktura za wykonaną usługę wystawiona jest w walucie polskiej. Zapłata za usługę również następuje w złotych. Czy jeśli zapłata jest określona w fakturze w walucie polskiej (i tak jest też faktycznie płacona), to czy powinniśmy stosować zasady przeliczania walut określone w art. 31a ustawy o VAT?

Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zasady przeliczania walut obcych na walutę pol­ską, określone w art. 31a ustawy o VAT, nie mają zastosowania, gdyż zapłata jest określona w walucie polskiej, zgodnie z treścią faktury, i w złotych jest również faktycznie płacona. Przyjęty umownie sposób kalkulacji wynagrodzenia, gdzie wskazuje się walutę obcą i dzień, z którego należy przyjąć kurs tej waluty, nie oznacza, że podstawa opodatkowania została określona w takiej walucie. Umówiono się bowiem na wynagrodzenie w złotych.

Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia faktury korygującej dokumentującej rabat

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2014 r. (sygn. ITPP2/443-298/14/AP) czytamy:

Biorąc pod uwagę definicję podstawy opodatkowania należy wnioskować, że jeśli zapłata, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży, jest określona w walucie polskiej, nie stosuje się zasad przeliczania zawartych w art. 31a ustawy. Analiza przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych regulacji prawnych prowadzi do stwierdze­nia, że skoro faktury dokumentujące wynagrodzenie wystawiane są przez Spółkę w walucie polskiej mimo, że umawia się z przewoźnikami na określoną kwotę wynagrodzenia w walucie obcej należy uznać, że w tej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 31a ustawy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1, art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK