| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy podatnik może odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych dla pracowników

Czy podatnik może odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych dla pracowników

Czy możemy odliczyć VAT z faktury wystawionej za zakup artykułów spożywczych: ciastek, paluszków i cukierków spożywanych przez pracowników w budynku naszej firmy oraz kawy i herbaty?

Tak. Możecie Państwo odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych, a jednocześnie nie macie obowiązku naliczenia VAT z tytułu tego nieodpłatnego przekazania. Spełniony jest podstawowy waru­nek, a mianowicie związek z opodatkowaną działalnością gospodarczą. Pracownicy bowiem korzystają z artykułów spożywczych podczas wykonywania obowiązków służbowych. Zatem nabyte artykuły są wy­korzystywane w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Gdy pracodawca prowadzi działalność opodatkowaną, odlicza podatek naliczony związany z zakupem artyku­łów, które są zużywane przez pracowników. Takie zużycie nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, pry­watne tych osób, gdyż niewątpliwie jest związane ze statusem pracownika w firmie pracodawcy. Zatem czynności tych nie można uznać za podlegające opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 lipca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-533/13-2/MAO) czytamy:

Nabywane przez Wnioskodawcę napoje, które przeznaczone są do zużycia dla pracowników Spółki w trakcie pracy oraz nabywane napoje i artykuły spożywcze, zużywane na drobny poczęstunek dla zewnętrznych kontrahentów oraz pracowników Spółki w czasie spotkań służbowych w ramach prowadzonej działalności, mają związek pośredni z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Nabywane towary nie służą dalszej odsprzedaży, ani nie są wykorzystywane do wytworzenia wyrobów i usług będących przedmiotem obrotu, lecz są wykorzystywane przez pracow­ników i współpracowników w trakcie pracy, a więc w trakcie czynności świadczonych na rzecz pra­codawcy.

Reasumując, Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem dla pracowników Spółki napojów, który to obowiązek wynika z prze­pisów prawa pracy oraz w związku z nabyciem napojów i artykułów spożywczych przeznaczonych do zu­życia dla kontrahentów oraz dla pracowników i współpracowników Spółki podczas spotkań służbowych, ze względu na fakt, iż poniesione wydatki służą Spółce do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2-4, art. 8 ust. 2-5, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »