| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy brak polskiego VAT UE na fakturze od unijnego dostawcy wyklucza odliczenie z tytułu WNT

Czy brak polskiego VAT UE na fakturze od unijnego dostawcy wyklucza odliczenie z tytułu WNT

Nabyliśmy w czerwcu towar od kontrahenta z Francji. Na otrzymanej fakturze jest jednak tylko jego francuski VAT UE. Kontrahent nie podał naszego VAT UE. Czy w takim przypadku możemy odliczyć VAT z tytułu WNT?

Tak, mimo że francuski kontrahent nie podał na wystawionej Państwu fakturze polskiego VAT UE, mają Państwo obowiązek rozliczyć dokonane nabycie jako WNT, a zatem naliczyć podatek VAT, a jednocześnie dokonać jego odliczenia. Podatek należny z tytułu WNT jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który podlega odliczeniu, gdy zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Należy pamiętać, że warunkiem odliczenia VAT z tytułu WNT jest:

  • otrzymanie faktury od unijnego dostawcy w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT;
  • uwzględnienie kwoty podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której podatnik jest obowiązany rozliczyć ten podatek (art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT).

Jak przeliczyć podstawę opodatkowania na złote przy WNT uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec

W przypadku nieotrzymania w terminie faktury podatnik jest obowiązany do pomniejszenia kwoty po­datku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął trzymiesięczny termin, o którym jest mowa powyżej (art. 86 ust. 10g ustawy o VAT). Otrzymanie przez podatnika faktury w terminie późniejszym upo­ważnia go do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał tę fakturę (art. 86 ust. 10h ustawy o VAT).

Aby skorygować brak numeru VAT UE na fakturze, mogą Państwo wystawić notę korygującą, w której należy podać swój numer VAT UE. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie ograniczają prawa do wystawiania noty korygującej tylko w obrocie krajowym, mogą Państwo wystawić notę korygującą do faktury wysta­wionej przez francuskiego dostawcę. Brak na fakturze Państwa numeru VAT UE należy uznać za brak formalny, związany z danymi nabywcy. Jest to jeden z przypadków, w których nabywca ma możliwość wystawienia noty korygującej (art. 106k ust. 1 ustawy o VAT).

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 10b pkt 2, art. 86 ust. 10g, art. 86 ust. 10h, art. 106k ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »