| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy nabywca może odliczyć VAT z faktury, gdy kwota podatku jest wyrażona w walucie obcej

Czy nabywca może odliczyć VAT z faktury, gdy kwota podatku jest wyrażona w walucie obcej

Kupiliśmy usługę transportową od polskiego kontrahenta. Faktura jest wystawiona w euro. Zawiera informacje: usługa wykonana: 10 maja 2014 r., faktura wystawiona: 14 maja 2014 r. Jaki kurs przy­jąć, aby ustalić VAT do odliczenia oraz żeby urząd nie zakwestionował odliczenia?

Do przeliczenia euro na złote w tym przypadku należy przyjąć kurs z 9 maja 2014 r., ale to sprze­dawca powinien dokonać takiego przeliczenia. Otrzymana przez Państwa firmę faktura została wystawiona błędnie, gdyż nawet jeśli transakcja jest realizowana w walucie obcej, kwota VAT po­winna być podana w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych z zastosowaniem zasad przeliczania na złote przyjętych do przeliczania kwot stosowanych do okre­ślenia podstawy opodatkowania. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie kwoty w złotych i w walucie obcej. Gdy faktura nie zawiera kwoty VAT w złotych, mamy podstawę, aby wystąpić do sprzedawcy, by wystawił fakturę korygującą i określił kwotę VAT w złotych. Nabywca nie może tego zrobić notą korygującą.

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Wprawdzie, jeśli nabywca zna datę powstania obowiązku podatkowego, jak w omawianym przypadku, może sam ustalić kurs waluty. Organ podatkowy nie ma podstaw, aby zakwestionować odliczenie z takiej faktury, gdy przyjęto prawidłowy kurs. Jednak w przypadkach, gdy data wykonania usługi lub dokonania dostawy nie jest podana na fakturze albo obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny, sa­modzielne przeliczanie walut obcych na złote przez nabywcę jest ryzykowne, gdyż może spowodować zawyżenie kwoty podatku do odliczenia, jeśli przyjmiemy niewłaściwy kurs. W takich sytuacjach należy wystąpić do nabywcy o wystawienie faktury korygującej.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 31a, art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK