| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy nabywca może odliczyć VAT z faktury, gdy kwota podatku jest wyrażona w walucie obcej

Czy nabywca może odliczyć VAT z faktury, gdy kwota podatku jest wyrażona w walucie obcej

Kupiliśmy usługę transportową od polskiego kontrahenta. Faktura jest wystawiona w euro. Zawiera informacje: usługa wykonana: 10 maja 2014 r., faktura wystawiona: 14 maja 2014 r. Jaki kurs przy­jąć, aby ustalić VAT do odliczenia oraz żeby urząd nie zakwestionował odliczenia?

Do przeliczenia euro na złote w tym przypadku należy przyjąć kurs z 9 maja 2014 r., ale to sprze­dawca powinien dokonać takiego przeliczenia. Otrzymana przez Państwa firmę faktura została wystawiona błędnie, gdyż nawet jeśli transakcja jest realizowana w walucie obcej, kwota VAT po­winna być podana w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych z zastosowaniem zasad przeliczania na złote przyjętych do przeliczania kwot stosowanych do okre­ślenia podstawy opodatkowania. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie kwoty w złotych i w walucie obcej. Gdy faktura nie zawiera kwoty VAT w złotych, mamy podstawę, aby wystąpić do sprzedawcy, by wystawił fakturę korygującą i określił kwotę VAT w złotych. Nabywca nie może tego zrobić notą korygującą.

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Wprawdzie, jeśli nabywca zna datę powstania obowiązku podatkowego, jak w omawianym przypadku, może sam ustalić kurs waluty. Organ podatkowy nie ma podstaw, aby zakwestionować odliczenie z takiej faktury, gdy przyjęto prawidłowy kurs. Jednak w przypadkach, gdy data wykonania usługi lub dokonania dostawy nie jest podana na fakturze albo obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny, sa­modzielne przeliczanie walut obcych na złote przez nabywcę jest ryzykowne, gdyż może spowodować zawyżenie kwoty podatku do odliczenia, jeśli przyjmiemy niewłaściwy kurs. W takich sytuacjach należy wystąpić do nabywcy o wystawienie faktury korygującej.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 31a, art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK