| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką

Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką

Otrzymaliśmy od sprzedawcy fakturę, na której jest naliczony VAT według błędnej stawki. Powinno być 8%, a jest naliczony VAT według stawki podstawowej. Czy mimo to możemy odliczyć z niej VAT?

W przypadku otrzymania faktury z zawyżoną stawką VAT prawo do odliczenia zawyżonej kwoty po­datku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych, tj. w rozliczeniu za okres, w którym w odniesie­niu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, lecz nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 usta­wy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokonał tego odliczenia w rozliczeniu za okres powstania obowiązku podatkowego, to może to uczynić w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT

Otrzymanie faktury z zawyżoną kwotą VAT nie pozbawia więc Państwa prawa do odliczenia kwoty podatku. Podatek naliczony, odliczony w zawyżonej wysokości, zostanie skorygowany dopiero po otrzy­maniu faktury korygującej błędną stawkę VAT.

Z kolei na sposób postępowania w odniesieniu do otrzymanej faktury korygującej zawyżoną kwotę podatku naliczonego wskazuje art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Wynika z niego, że gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. W tym przypadku korekta podatku naliczonego jest dokonywana przez nabywcę na bieżąco, bez potrzeby korygowania tego podatku wstecz, tj. za okres, w którym nabywca odliczył zawy­żoną kwotę podatku naliczonego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1, art. 86 ust. 11, art. 86 ust. 19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK