| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy opłacenie faktury VAT RR po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Czy opłacenie faktury VAT RR po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Nabywamy produkty od rolnika ryczałtowego. Zdarzyło nam się, że opłaciliśmy fakturę po terminie. Jednak mamy przyzwolenie, że takie małe opóźnienia mogą nam się zdarzać. Czy mamy prawo odli­czyć VAT?

Uregulowanie należności po terminie nie pozbawia Państwa prawa do podwyższenia podatku nali­czonego o zwrot ryczałtowy wynikający z faktury VAT RR nieopłaconej w terminie. Organy podatkowe zajmują jednak odmienne stanowisko. Uznają, iż w przypadku nieterminowego uregulowania należności z faktury VAT RR nabywca traci prawo do odliczenia zryczałtowanego zwrotu VAT.

Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką

Zdaniem organów podatkowych, w takiej sytuacji nie przysługuje prawo do podwyższenia podatku naliczonego o zwrot ryczałtu. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 marca 2014 r. (sygn. BPP1/443-1212/13/AW) czytamy:

Wnioskodawca ma prawo do powiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku zawartego w wystawionych fakturach VAT RR oraz prawo do odliczenia po­datku naliczonego z faktur w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, jeśli z umowy z rolnikiem ryczałtowym, będącym dostawcą produktów rolnych, wynika dłuższy niż 14-dnio- wy termin zapłaty za nabyty towar, a umowa przedłużająca ten termin zostanie zawarta w momencie wystawienia faktury, zawierania transakcji, bądź też przed upływem ustawowego 14-dniowego ter­minu płatności.

Regulacja ta nie stoi natomiast na przeszkodzie zawarciu z rolnikiem ryczałtowym kolejnej umowy wydłużającej termin płatności, pod warunkiem, że ta kolejna umowa zostanie zawarta przed upływem terminu płatności wynikającym z pierwszej umowy wydłużającej 14-dniowy termin ustawowy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jednakże, jeśli umowa taka zostanie zawarta po upływie ustawowego lub umownego terminu płatno­ści, wówczas Wnioskodawca uchybi terminowi płatności i utraci prawo do zwiększenia podatku naliczo­nego o zryczałtowany zwrot podatku wypłaconego rolnikowi, wynikającego z faktury dokumentującej dokonaną transakcję.

Sądy administracyjne nie popierają jednak tego stanowiska i uznają, iż nawet jeśli podatnicy nie speł­nili niektórych wymagań formalnych, w tym terminowej zapłaty, nie tracą prawa do odliczenia.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86, art. 116 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »