| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy pro forma wystawiona przed zapłatą daje prawo do odliczenia VAT

Czy pro forma wystawiona przed zapłatą daje prawo do odliczenia VAT

Sprzedawca wystawił nam fakturę pro forma, a nie typową fakturę zaliczkową. Czy możemy odliczyć od niej VAT, jeśli nie dokonaliśmy zapłaty?

Na podstawie pro formy nie możecie Państwo odliczyć VAT. Poza tym, trudno się dziwić, że sprzedaw­ca wystawił Państwu pro formę, skoro faktycznie nie wpłaciliście zaliczki. W takich sytuacjach sprzedaw­cy odradza się wystawianie faktury zaliczkowej, choć ma taką możliwość (30 dni przed zapłatą zaliczki). Stosuje się ją wtedy, gdy wiadomo, kiedy klient za nią zapłaci. Jeśli nie potrafimy tego przewidzieć, lep­szym rozwiązaniem będzie wystawienie faktury pro forma. Faktura pro forma to dokument niepodlegający rozliczeniu VAT. Na jej podstawie klient zapłaci zaliczkę, a podatnik dopiero wtedy wystawi mu fakturę zaliczkową.

Czy można odliczyć VAT z faktury za transport pracowników na imprezy integracyjne

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 czerwca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-463/13-2/KOM), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy, iż faktura pro forma nie podlega żadnym rozliczeniom z zakresie VAT, a tym samym nie daje nabywcy prawa do odliczania:

(...) wystawienie dokumentu oznaczonego jako „faktura pro forma" (w celu np. potwierdzenia MF przyjęcia zamówienia), w przypadku gdy będzie zawierał wszystkie dane wymagane dla faktur (w tym kwotę podatku), nie rodzi także obowiązku zapłaty wykazanego podatku do urzędu skarbo­wego na podstawie art. 108 ustawy.

Reasumując, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że wystawienie dokumentu oznaczonego jako „Fak­tura pro forma" w celu np. potwierdzenia złożenia oferty czy przyjęcia zamówienia do realizacji, nie może być traktowany jako faktura wskazana w art. 106 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji nie rodzi konieczności odprowadzania podatku VAT na niej wykazanego.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 1, art. 106a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »