| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy można otrzymać zwrot podatku od towarów i usług

Kiedy można otrzymać zwrot podatku od towarów i usług

W jakich terminach podatnicy mogą ubiegać się o zwrot VAT? Czy obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług daje możliwość przyspieszenia zwrotu VAT?


KRZYSZTOF BRAMORSKI

radca prawny, wspólnik zarządzający w Kancelarii BSO -Prawo & Podatki we Wrocławiu

Ustawa o VAT przewiduje następujące terminy zwrotu podatku: 180-dniowy, 60-dniowy i 25-dniowy, licząc od dnia złożenia deklaracji przez podatnika. Zasadą jest termin 180-dniowy. Pozostałe terminy stosowane są w przypadku spełnienia ustawowych warunków i mogą być przedłużone przez naczelnika urzędu skarbowego. Urząd skarbowy przed dokonaniem zwrotu podatku może przeprowadzić czynności sprawdzające w celu ustalenia zasadności zwrotu. Z tego powodu naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu podatku do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Artykuł 87 ust. 2 ustawy przewiduje, że jeżeli przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykaże zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Artykuł 87 ust. 3 ustawy przewiduje, że w terminie 60-dniowym podlega zwrotowi różnica podatku w kwocie nieprzekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z: nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy - powiększonej o 22 proc. obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22 proc. oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. W pozostałych przypadkach różnica podlega zwrotowi w terminie 180 dni od złożenia deklaracji podatkowej.

Artykuł 87 ust. 4 ustawy przewiduje możliwość podwyższenia kwoty podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni w przypadku złożenia wraz z deklaracją umotywowanego wniosku podatnika, jeżeli podwyższenie tej kwoty uzasadnione jest sezonowością produkcji lub sezonowością wykonywanych usług, lub sezonowością skupu produktów rolnych. Ponadto na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie 60 dni od złożenia deklaracji podatkowej.

Ustawa daje możliwość przyspieszenia zwrotu podatku. I tak zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy, na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku podlegającą zwrotowi w terminie 60 dni, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty podlegającej zwrotowi w terminie 180 dni, w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z: faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i które zostały przez podatnika zapłacone; wewnątrz-wspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

(KT)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK