| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy warto być VAT-owcem?

Czy warto być VAT-owcem?

Zostanie podatnikiem VAT jest dla wielu przedsiębiorców decyzją w pełni dobrowolną. Jeśli nie przekroczono limitu przychodów albo wykonywana działalność nie jest odgórnie zobligowana do rejestracji, nie ma takiego obowiązku. Warto jednak sprawdzić, jakie korzyści może przynieść rejestracja do VAT.

Rejestracja do VAT jest opcjonalna

Nie każdy przedsiębiorca musi zostać podatnikiem VAT. O ile obowiązku płacenia podatku dochodowego nie można uniknąć, o tyle podatek VAT jest opcjonalny. Można go rozliczać zarówno w okresach miesięcznych, jak i kwartalnych – w zależności od wyboru przedsiębiorcy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeśli przedsiębiorca nie jest zobligowany odgórnie przepisami - ze względu na rodzaj swojej działalności - do rejestracji, może skorzystać ze zwolnienia ze względu na limit obrotu, który wynosi w 2016 roku 150 tys. zł.

Rejestracja do VAT jest darmowa

Zarejestrowanie się do podatku VAT następuje na druku VAT-R i jest bezpłatne. Jest ono równoznaczne z tym, że faktury będą wystawiane na kwotę netto powiększoną o podatek VAT. Stawkę podatku VAT należy ustalić zgodnie z przepisami.

Przedsiębiorca zarejestrowany do VAT ma prawo do pomniejszania VAT-u od sprzedaży o kwotę VAT-u z zakupów. Może także wnioskować o zwrot nadwyżki na swój rachunek bankowy.

Jak zmienić urząd w sprawach podatku VAT

Kiedy warto być VAT-owcem?

Zostanie VAT-owcem jest opłacalne przede wszystkim wtedy, kiedy wartość podatku VAT od sprzedaży jest niższa niż kwota VAT od zakupów, których dokonujemy.

Może to wynikać zarówno z faktu, że dokonujemy zakupów na wyższą od sprzedaży kwotę lub z możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku VAT na sprzedawane usługi i towary.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK